Letní semestr II - zhodnocení

Kategorie: Úvod
Letní semestr II - zhodnocení

Opět již pravidelné zhodnocení semestru, tentokráte letní ve druhém ročníku bakalářského studia na VŠB-TUO.

Opět již pravidelné zhodnocení semestru, tentokráte letní ve druhém ročníku bakalářského studia na VŠB-TUO (hodnocení zimního semestru). Celkově semestr utekl strašně rychle, rozhodně rychleji než ten zimní. Některé předměty byly lepší, některé horší a některé zbytečné. Hodnocení vezmu zase podle abecedy, jistota že snad na nic nezapomenu. Do dalšího ročníku postupuji, akorát s sebou táhnu jeden předmět z letního semestru - signály a soustavy.

Elektronické obvody I

Celý semestr se točil ohledně tranzistorů a jejich aplikaci. Cvičící měl zjevně o dané problematice přehled a byl pro to nadšen, akorát to nadšení nějak nepředal nám. Pokud člověka tedy nebaví elektronika tak předmět nic moc. Pár praktických cvičení, na kterých se něco zapojilo, zbytek cvičení velice teoretických.

Nakonec z toho zbylo jen spoustu vzorečků, parametrů, které se dají zanedbat, určit odhadem, vyčíst z katalogu a kdoví co ještě. Absence skript či jiného materiálu taky není zrovna super. K zápočtu bylo potřeba odevzdat 2 projekty, zkouška následně obhájení projektů + písemná část (nějaké to počítání to co přes semestr). Předmět sice ne-moc užitečný, ale za 6 kreditů lehký.

Radiokomunikační technika I

Nejlepší předmět za dosavadní studium. Nechápu proč pro telekomunikační techniku není povinný nebo alespoň povinně volitelný, dalo by se vyměnit za ty zbytečnosti co máme teďkom. Za 4 kredity opravdu povedený předmět. Garant předmětu je pohodový člověk, jeho přednášky byly pochopitelné, o problematiku se zajímá a jeho nadšení se snažil předat dále.

Cvičení velice praktická, kde se na každém cviku něco odměřilo (většinou tak do cca 30 min se to dalo stihnout), byla nutná domácí příprava (stačilo většinou tak cca 5 min na cvičení). Navíc na cvičení jsme chodili jen 2, takže takové VIP :D Z měření se odevzdal protokol, který se hodnotil. Nevýhodou bylo málo času na protokoly, když jsem měl cvičení ve čtvrtek odpoledne a odevzdat do nedělního večera nebylo vždy zrovna příjemné. Zkouška docela jednoduchá. Chtělo by to více takových předmětů a cvičících.

Signály a soustavy

Další ze zrovna ne moc užitečných předmětů. Cvičení se daly snést, některá trochu zajímavější, většina spíše ne.  Díky rekonstrukci budovy měly cvičení ze začátku tak trochu jinou náplň než se čekalo. Stačilo se naučit teorii a pak se dalo na cvičeních fungovat. Toto se změnilo na zkoušce, ta byla opravdu těžká (na to že se jedná o předmět za 4 kredity) a tento předmět jsem nezvládl udělat.

Telekomunikační sítě

Předmět, na který jsem se těšil celý druhák. Předmět alá VŠB, všechno a nic. Přednášky nekomentuju, ty byly opravdu příšerné. Předmět se zabýval vším a vlastně ničím, důležitá teorie se nehodnotila, naopak nepodstatné věci (například rychlosti jednotlivých technologií s přesností na 2 desetinná místa) byly pro testy zásadní.

Některá cvičení úplně zbytečná. Klikat podle návodu v I-Propu by zvládla i cvičená opice, reálný přínos defakto žádný (to samé GSM, akorát software Radio Mobile). Cvičení zaměřené na VoIP, s tím by se dalo vyblbnout, ovšem ne, změřte si nějaké grafy jednotlivých kodeků, vypracujte protokol a čau, to je vše. Dále například cvičení počítačové sítě. Celé spočívalo v tom zapnout Wireshark a odchytit HTTP request, opravdu nádhera, práce na 5 minut, zbytek cvičení můžete jít domů. Takové věci by se měly spíše předvádět na dni otevřených dveří, ne ve výuce. Přitom katedra telekomunikací je slušně vybavena a náplň cvičení mohla být rozhodně zajímavější a hlavně užitečnější.

Abych jen nenadával, tak cvičení na ISDN, xDSL, PON byly trochu zajímavější a alespoň trošku praktičtější. Velkou výhodou bylo to, že předmět je ohodnocen 8 kredity (dle mě je toto velice nadhodnocené) a zkouška poměrně lehká.

Uživatelská rozhraní

Volitelný předmět, u kterého jsem nadával, že jsem si ho vůbec zapsal. Z názvu by člověk řekl, že se předmět bude zabývat návrhem grafickýh uživatelských rozhraní. Bohužel to tak nebylo. Náplní předmětu je psaní (a programování) uživateslkých rozhraní v Pythonu (Tkinter) a C++ (Qt). Náplní předmětu tedy nebylo ani tak grafické cítění, ale psaní stovek řádků kódu. Jediná výhoda, že na cvičení se nemuselo chodit (defakto jen 2-3 ohledně projektů). Na to, že je ten předmět jen za 4 kredity, tak jsem s ním zabil více času jak s TS za kreditů 8.

Uživatelské rozhraní
Sorry, ale grafické uživatelské rozhraní si představuji zcela jinak.

Úvod do teoretické informatiky

Asi nejhorší předmět s ne tak hroznou zkouškou. Náplní předmětu je logika, automaty a algoritmy. Na cvičeních jsem neměl vůbec tušení co se děje. Výroky typu Jestliže je dnes pondělní dopoledne a venku sněží pak je tabule modrá, a vy sedíte na cvičení ve čtvrteční odpoledne, venku 25°C ve stínu a tabuli skoro nevidíte. Naštěstí (nebo bohužel) se zde píše jen jeden test za celý semestr a z toho je zápočet, na test je vhodné se dost naučit, protože není jiná možnost jak nasbírat body (je i oprava testu, ale ta je bodována mizerně).

Zkouška je nepříjemná v tom, že je rozdělená do 3 části, každá část má své minimum a ještě je celkové minimum ze zkoušky. Jediné co mě potěšilo, že garant předmětu vyvěsil vzorové zadání takže se člověk mohl tak nějak připravit.

Pěkné prázdniny všem!

Sdílet

Komentáře

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Text
b i u s img code url hr
odpovědět
... nenadávejte na svou školu, neb vězte, že i na malém hnoji může vyrůst velká dýně....

též jsem produkt této školy.