Zimní semestr II - zhodnocení

Kategorie: Úvod
Zimní semestr II - zhodnocení

Další hodnocení druhého zimního semestru na VŠB-TUO.

Podobně jako minulý zimní semestr chci zhodnotit i ten letošní. Za mě to byl (zatím) nejhorší semestr. Z předmětů mě skoro nic nezaujalo a nakonec se nepovedla jedna zkouška. Teď k jednotlivým předmětům (podle abecedy).

Architektury PC a paralelních systémů

Zajímavý název. Podle loňských studentů jeden z nejhorších předmětů. Takže se na něho všichni opravdu těšili. Mně zas tak hrozný nepřišel, dokonce bych řekl, že za tento semestr to byl asi ten (nej)lepší předmět. Sice na přednáškách se probíralo něco jiného, než se chtělo na cvičeních a naopak na cvičeních se dělaly jiné věci než na přednáškách, ale to asi nikdo neřeší.

Náplň cvičení bylo především v programování (v jazyce C) mikropočítačů. Největší důraz se kladl na řešení algoritmů při práci s jednotlivými piny procesoru. Po asi třech cvičeních jsme se dostali k sběrnici I2C a pak k paralelnímu programování. Poté až k programování na technologii CUDA.

Diskrétní matematika

Tu vysokoškolskou matematiku opravdu nemám rád. Příjemným překvapením byla tato matematika. Čekal jsem nejhorší, ale nakonec se ukázalo, že to byla asi nejlepší matematika za všechny semestry. První část byla věnovaná kombinatorice, která mi zrovna moc nešla. Druhá byla věnovaná teorii grafů, kde to už bylo zcela jiné. Výběr dobré cvičící i přednášejicího udělal z tohoto předmětu menší peklo.

Elektrická měření

Na to jak elektro nemám rád to nebylo vůbec špatné. Na cvičení jsem měl mladého doktoranda, který celý předmět nějak nehrotil a vklidu vysvětlil co a jak. Když bylo potřeba tak pomohl, poradil. Zkouška taky nebyla zlá a garant předmětu se zdál taktéž pohodově.

Programovací jazyky

Programování v Javě. Začátek docela dost pomalý až spíše zbytečný, protože snad všichni, kteří se k tomuto předmětu dostali tak programovali (minimálně) v C. Takže vysvětlovat tři přednášky že do intu se dává číslo a do Stringu řetězec bylo tak trochu scestné ale budiž. Zakončení cvičení bylo projektem - naprogramovat nějakou zadanou hru. Předmět nebyl nejhorší, bohužel přednášky byly tak trochu zbytečné.

Přenosové systémy a média

Podle názvu tohoto předmětu jsem tipoval, že to bude ten nejlepší za tento semestr. Bohužel jsem se spletl a z tohoto předmětu se stal ten nejhorší (ten, u kterého nemám zkoušku). Cvičení nebyly až tak hrozné krom těch kde se počítalo s komplexními čísly. Na zkoušce však přišly opět věci z přednášek, na které v metalické části bylo snad 90% vzorců a dalších kouzelných formulí.

 

Tak nějak uvažuji, jestli toto studium má smysl. Chtěl jsem studovat obor zabývající se počítačovými sítěmi, místo toho dělám všechno možné jen ne to, co jsem opravdu chtěl. Docela pěkně podobnou situaci popisuje Jiří Knesl v článku Co čekáte od vysoké školy?

Místo toho, abych prohluboval znalosti o sítích ze střední školy, jsem se dostal do fáze, ve které tyto znalosti spíše zapomínám. Místo učení toho co bych chtěl studuji úplně něco jiného a pro mě scestného.

Každopádně všem studentům, kteří mají ještě zkouškové přeji hodně štěstí a těm, kterým bude začínat další semestr úspěšný start.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Take it easy. Od druháku se k sítím dostaneš. Ono se to tam víceméně tříbí na programátory a síťaře, i když tam jsou ještě další dva obory. Byl jsem na tom podobně jako ty, ale stálo za to na škole zůstat.
Tesy
No letní semestr vypadá o cosi lépe - předměty jako telekomunikační sítě a radiokomunikační technika se zdají být zajímavé 🙂 Jak moc se uvidí na konci semestru 😁