Amazon Kindle 4

Kategorie: Úvod
Amazon Kindle 4

Nečtenářův pohled na čtečku elektronických knih od Amazonu - Kindle 4 s Wi-Fi, bez klávesnice.

Nedávno jsem si koupil čtečku elektronických knih od Amazonu a to konkrétně model Kindle 4 proto se teďkom na ní trochu podíváme. Čtečku jsem zakoupil ve sponzorované verzi, která oproti klasické zobrazuje na domovské obrazovce a ve spořiči reklamní proužek.

Technická specifikace


Displej: 6", s rozlišení 800 x 600 px, technologie E-Ink, 16 odstínů šedi, 167 PPI
Rozměry: 165,75 x 114,5 x 8,7 mm
Váha: 170 g
Paměť: 2 GB (z toho 1,25 GB uživatelská) + 5 GB v cloud úložišti od Amazonu
Napájení: Vestavěný Li-Pol akumulátor (890 mAh) s udávanou výdrží až čtyři týdny při vypnuté Wi-Fi a tři týdny při zapnuté. Nabíjení pomocí USB.
Konektivita: (micro) USB 2.0, Wi-FI (802.11b/g/n)
RAM: 128 MB
CPU: ARM Cortex-A8 (800 MHz)
Čip: Texas Instruments SN92009 A4 TI 18IG2 AOR5 G4
Podporované formáty
Nativně: Kindle (AZW), TXT, PDF, nechráněný MOBI, PRC
Po konverzi: HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP
Obsah balení: čtečka Amazon Kindle, USB kabel, manuál

Vzhled

Čtečka dojde zabalená v papírové krabici, která je o něco větší než ona samotná. Na víku krabice je logo Amazonu, na bocích nápis kindle.

AmazonKindle

 

 

 

V krabici spolu s čtečkou je i USB kabel, kterým se čtečka dobíjí a komunikuje s PC, návod k obsluze a rychlý návod, který popisuje čtečku.

USB micro BKindle balení

Po bocích čtečky najdeme 4 tlačítka, která slouží k listování v knihách. Na spodní straně najdeme tlačítek 5. Funkce tlačítek jsou: zpět, klávesnice, 5-ti bodové tlačítko, menu a domů.

Kindle tlačítka

Na spodní hraně čtečky najdeme micro USB konektor, diodu (která signalizuje dobíjení) a tlačítko pro zapnutí/vypnutí.

Kindle USB

Zadní strana je pogumovaná pro lepší držení. Taky obsahuje logo Amazonu, nápis kindle a 2 kontakty pro napájení například lampičky v obalu.

Kindle back

Samotná čtečka je poměrně tenká a alespoň mi se lépe drží v koženém obalu, který jsem si k ní zakoupil.

Spuštění

Po spuštění čtečky se začne zavádět "operační systém" celé čtečky. Při prvním spuštění se spustí automaticky průvodce čtečkou, ve kterém si můžete nastavit jazyk (nedisponuje češtinou), připojení k Wi-Fi (lze přeskočit) a vytvořit či propojit s účtem na Amazonu. Po krátkém nastavení se dostanete na domovskou obrazovku, kde máte své knihy.

Kindle homescreen

Psaní

Jelikož čtečka nedisponuje samostatnou hardwarovou klávesnici tak má klávesnici softwarovou, která obsahuje i české znaky. Pro čtení knih tato klávesnice plně dostačuje, pokud máte ale v plánu knihy i spisovat tak tato čtečka nebude pro vás příliš vhodná, jelikož psaní na softwarové klávesnici není rychlé a vlastně ani pohodlné. Pro psaní doporučuji tedy Kindle Touch nebo Kindle 3, který disponuje hardwarovou klávesnicí.

Kindle keyboard

Čtení

Při čtení textu je možnost změnit velikost písma (volba z 8 možností), řádkování (volba z 3 možností), počet slov na řádek či možnost otočení displeje.

Kindle

Čtení PDF souborů na čtečce s originálním FirmWare není zrovna ideální. Pokud kniha obsahuje pouze text tak se písmo jeví docela malé (musí se zoomovat a scrollovat). Pokud se jedná o scan nějakého časopisu a PDF soubor je velký (třeba okolo 15 MB) tak má čtečka tendenci tuhnout (či zpomalovat se). Tento problém, ale řeší alternativní FirmWare Duokan, o kterém jsem psal již dříve. Pokud čteme knihy určené přímo pro čtečku tak jsem nezaznamenal žádný problém, vše funguje parádně, odezva je rychlá. Čtení na přímém slunci díky technologii displeje E-Ink není problém.

Připojení

Při připojení čtečky k PC se v systému přihlásí jako zařízení s vyměnitelným úložištěm a není tedy potřeba instalovat nějaké speciální ovladače. Taky se začne čtečka dobíjet (dobíjení signalizuje dioda na spodní hraně). Když si chceme nějaké knihy nakopírovat do čtečky, stačí je umístit do složky documents. Pokud si chceme číst a čtečku i nabíjet, stačí ji odpojit od systému (pravým tlačítkem na čtečku, zvolit možnost Vysunout).

Kindle

 

 

V dalším díle se podíváme na to, jak si obstarat obsah pro čtečku.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.