AdBlock již na routeru

Kategorie: Úvod
AdBlock již na routeru

Blokování reklam přímo na routeru se systémem OpenWrt.

AdBlock je rozšíření pro prohlížeče, které dokáže blokovat elementy s reklamou. Má předefinované nějaké listy s pravidly, ty si můžete upravovat nebo přidávat vlastní pravidla. O blokování reklamy jsem psal již dřív - Blokování reklamy v (starší) Opeře, IE. O detekci AdBlocku jsem již psal taktéž.

AdBlock?

Používání AdBlocku má několik nevýhod - musí být v každém prohlížeči (což se dá docela snadno zařídit) a spotřebovává docela dost systémových prostředků. A čím více reklam na stránce, tím více zatíží počítač samotný AdBlock. Dnes bych tedy chtěl ukázat alternativu, která by tolik nezatěžovala a nemusela by se instalovat do jednotlivých prohlížečů - tím je blokování reklam přímo na routeru se systémem OpenWrt. Další alternativou může být využití vlastního proxy serveru, o které píše Igor.

Instalace

Stačí se přihlásit na konzoli (SSH) routeru a vstoupit do adresáře etc. Tam si editorem vi vytvoříme soubor adblock.sh. Do tohoto souboru si zkopírujeme kód z GitHubu. Soubor uložíme, nastavíme příznak spuštění (chmod +x) a spustíme jej (./adblock.sh).

Script nainstaluje potřebné balíčky a jejich závislosti. Po nainstalování všeho potřebného si stáhne již připravené seznamy reklamních adres k blokování. Script podporuje jak blacklisty (black.list) tak i whitelisty (white.list), kterými si můžeme nadefinovat další pravidla k blokování, respektive povolení adres. Tím bychom měli z nastavování na routeru vše, teď již stačí na klientských stanicích nastavit jako DNS server náš router.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Ahoj, tohle mě hodně zaujalo - dá se nějak ověřit/spolehnout na to abych si do routeru nenatahal nějaký nepořádek?