Opera: Jak blokovat reklamy?

Kategorie: Tipy & triky
Opera: Jak blokovat reklamy?

Dokud reklamní proužky jen tiše shlížely ze stránek, nikomu nevadily. Časem si ale uživatelé vytvořili "reklamní slepotu" a začali grafiku v několika standardních formátech podvědomě ignorovat.

To se pochopitelně nelíbilo tvůrcům webových reklam a zareagovali na to tím nejhorším možným způsobem - snahou vynutit si pozornost. Jistě každý z vás už zažil, že mu stránka (resp. na ní vložená reklama) začala hrát či mluvit, nebo nejrůznější plovoucí bannery, znesnadňující čtení článku apod.. Nejen u nás si zadavatelé reklam a provozovatelé webů zjevně neuvědomují, že vlezlá a otravná reklama nejen nezíská zákazníka, ale s velkou pravděpodobností naštve uživatele. Stačí se podívat na žebříček nejstahovanějších doplňků pro Firefox, kde na první příčce kraluje Adblock Plus s bezmála milionem stažení za jeden týden. Vynikající článek, obhajující blokování reklam v prohlížeči, napsal Martin Malý alias Arthur Dent - viz AdBlock není vražda!.

 

Zatímco ve Firefoxu si musíte doinstalovat doplněk na blokování reklam (což může být výhoda i nevýhoda - závisí jen na úhlu pohledu a na tom, co očekáváte od svého prohlížeče), Opera má tuto funkci již od verze 9.x v základní výbavě. Funguje přitom poměrně jednoduše a co je hlavní: efektivně. Počítejte ale s tím, že zpočátku budete muset blokování reklamních sdělení věnovat nějaký ten čas, neboť počet adres, z nichž se reklamy načítají, jde jen v případě českého Internetu do desítek.

 

Jak tedy na blokování reklamy v Opeře?

 

Jako příklad si vezměme článek na iDnesu (uvedený postup ale samozřejmě platí pro jakýkoli jiný web). Načtete stránku a kolem článku i v něm se vám zobrazí spousta reklamních bannerů.

  • Klikněte pravým tlačítkem myši.
  • Z kontextového menu zvolte Blokovat obsah.

  • V horní části okna prohlížeče se vysune lišta s tlačítky HotovoZrušit Podrobnosti.... Textový obsah stránky ustoupí do pozadí a vy tak můžete jednodušeji identifikovat grafické prvky.

  • Nyní klikáním levým tlačítkem označujte reklamní bannery. Označená reklama se škrtne červeným pruhem s nápisem BLOKOVANÝ OBSAH. Pokud se více reklamních proužků stahuje ze stejné adresy, označí se všechny - logicky se předpokládá, že budete chtít zablokovat celý server, poskytující reklamu. Adresu, kterou jste právě zablokovali, můžete vidět v levé části lišty.

  • Pozor na jednu důležitou věc: většina serverů sice "tahá" reklamy z nejrůznějších systémů třetích stran, nicméně některé mají reklamní proužky ve stejné složce, jako obrázky a grafiku designu. Vždy tedy sledujte, jaké další prvky se po označení zobrazí jako blokované. Nechtěně byste tak mohli dosáhnout stavu, kdy by se vám sice nenačítaly bannery, ale ani obrázky a grafika stránek. Blokování můžete v této fázi zrušit opětovným kliknutím na již zablokovaný prvek. 
  • Nastavení blokovaného obsahu můžete ještě upřesnit přes tlačítko Podrobnosti. Když na něj kliknete, dostanete se do jednoduchého správce blokovaných reklam. Můžete přidávat další adresy, z nichž se nemá stahovat obsah, mazat je (např. když si zablokujete grafiku webu, jak jsme popsali v předchozím bodě), nebo je upravovat. Právě poslední možnost je poměrně užitečná. Například na iDnesu jsme zablokovali adresu https://go.idnes.bbelements.com/logos/*. BBElements je přitom reklamní systém, na který můžete narazit i na jiných webech. Protože je zde možné použít hvězdičkovou konvenci, můžete celý server bbelements.com zablokovat úpravou tohoto zápisu např. na https://*.bbelements.com/*. Tento zápis prohlížeči říká: "zablokuj veškerý obsah přicházející z domény bbelements.com." Určitě je dobré si s tímto nastavením "pohrát" - trocha trpělivosti se nakonec vyplatí, neboť některé reklamní systémy například poskytují reklamy z adres jako aaa.reklamniserver.cz, aab.reklamniserver.cz, aac.reklamniserver.cz atd.. Pokud nepoužijete ruční nastavení na *.reklamniserver.cz, budete muset blokovat každou adresu zvlášť.)

 

  • Poté, co na daném webu označíte všechny reklamní plochy, potvrdíte nastavení tlačítkem Hotovo. Během několika vteřin máte iDnes (či jiný server) bez reklam. Bohužel na jiném serveru, který používá jiného poskytovatele reklamy, budete muset udělat to samé. České servery naštěstí používají jen několik reklamních systémů, takže osobně si myslím, že k dostatečnému odfiltrování většiny bannerů budete potřebovat tak den či dva běžného surfování a blokování.

Zdroj

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.