Streamování přes Sambu

Kategorie: Úvod
Streamování přes Sambu

Streamování médií z Raspberry PI přes protokol Samba.

Pokud se rozhodnete pro streamování médií přes lokální síť tak jako první určitě přichází v úvahu DLNA. V dnešní době běžně standard DLNA podporují televizory i další multimediální zařízení. Pro Raspberry PI je pro toto vhodný miniDLNA server. Jednoduchý na instalaci a nastavení, velice použitelný pro stream audia i videa. Ale toto řešení má zásadní problém - nezvládne video s externími titulky, zvládne, ale chce to nainstalovat novější verzi.

Docela rád se mrknu na nějaký seriál a ve většině případů v originále s českými titulky. Titulky jsou externí (formát srt) a streamovat přes DLNA není snadné (dokonce i nemožné?). Hledal jsem více DLNA daemonů, ale žádný nebyl na stream videa s titulky použitelný, nalezl jsem jeden, ale ten musel video transkodovat a to nebylo zrovna nejlepší řešení. Druhým řešením je sloučit video s titulky v počítači a následné přehrání. Toto je však velice nepohodlné. Dalším řešením je stream přes protokol Samba, který slouží primárně ke sdílení souborů.

Raspberry PI a Samba

Nejsem si jistý, jak jsou na tom televizory s podporou Samby (troufám si říci, že nic moc), ale v případě že máte k televizoru připojené multimediální centrum anebo nějaké HTPC je toto řešení použitelné. Na Raspberry PI stačí nainstalovat Samba daemona, nakonfigurovat, které adresáře má sdílet a následně jen pomocí multimediálního centra/HTPC přehrávat vzdáleně soubory z Raspberry PI. Samozřejmě se dá k souborům přistupovat i z Windows/Linuxu. Ve Windows se zobrazí Raspberry PI jako síťové zařízení v položce Síť.

Instalace Samby

Instalace je poměrně jednoduchá, stačí zadat příkaz sudo apt-get install samba samba-common-bin a potvridt instalaci. Po instalaci je třeba nastavit sdílení položek, to se dělá v souboru smb.conf, který je v /etc/samba/.

Otevřeme si tedy tento soubor (mým oblíbeným editorem nano) sudo nano /etc/samba/smb.conf a na konec souboru přidáme následující řádky:

[Stream]
path = /home/pi/disk/stream
only guest = no
create mask = 0660
directory mask = 0771
read only = no
public = yes

Tímto zápisem se vytvoří veřejně sdílený (v rámci LAN sítě) adresář s názvem Stream, který povede do /home/pi/disk/stream. V případě další konfigurace (přístupová jména atd) doporučuji si najít dokumentaci k Sambě.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Díky za pěkný, stručný a přehledný návod!
Funguje..:-)
Burgy