Jako operační systém jsem si zvolil Raspbian. Jak už název napovídá tak se jedná o Debian, upravený pro Raspberry PI. K PI se tedy připojuji přes SSH (klient Putty). Celá komunikace probíhá textově, v případě že by jste chtěli použít windowsacké připojení ke vzdálené ploše od Raspberry PI doporučím internetový návod.
Přes utilitku raspi-config jsem si upravil uživatelské jméno a heslo, nastavil čas. Dále jsem si přerozdělil paměť. Ono totiž 512 MB je společné pro RAM a VRAM. Grafice jsem nechal 16 MB a zbytek přiřadil operační paměti (grafiku na PI totiž nevyužívám). Pomocí stejné utilitky jsem dále přetaktoval procesor. Na výběr je několik módů, já si vybral Modest, kde se zvětšil takt procesoru o 100 MHz bez zvednutí napětí (CPU se tedy zahřívá stejně).
Abych mohl stahovat/nahrávat soubory z/do Raspberry PI tak jsem si rozběhl na něm FTP server. Neměl by však být problém ani se SAMBOU, ale tu jsem nezkoušel. Protože jsem chtěl mít přehled o stavu PI tak jsem si chtěl napsat nějaký PHP script, který by mi základní věci zjistil. Na internetu jsem však našel kvalitní script, který už někdo napsal. Rozhodl jsem tedy SysInfo script používat i na svém PI (verzi 2 s menšími upravami).
Další možné monitorovací rozhraní je Raspcontrol. To je už takové komplexnější a i vzhledově je někde jinde. Jako jedno z nejlepších monitorovacích rozhraní, které jsem našel je RPi-Monitor. Vzhledově se podobá tomu Raspcontrolu, ale navíc umí například vykreslování grafů a taky se do něho dá přidat shellinabox. Díky tomu můžete PI ovládat přes SSH skrze webový prohlížeč bez nutnosti startovat SSH klienta.
Aby to byl ten download server tak jsem hledal i vhodného bittorrent klienta. Debian samozřejmě obsahuje Transmission, ale ten mi nevyhovoval svým nastavením (potřeboval jsem více než nabízel). Jako vhodnou alternativu jsem našel klienta rTorrent. Jedná se bohužel o textového klienta a mi toho (uživatelsky nepřívětivého) textu stačilo. Hledal jsem tak nějaké webui (webové grafické rozhraní). Našel jsem projekt ruTorrent, který je graficky podobný tomu rozhraní z Transmission nebo například μTorrentu. Instalace je trošku komplikovanější, proto doporučuji použít nějaký instalační script, který nainstaluje vše (rTorrent, ruTorrent i další potřebné balíčky).
Jako poslední součást download serveru jsem nainstaloval PyLoad, který slouží ke stahování z klasických HTTP download serverů. Dále je v plánu audio server, ale o tom někdy příště.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.