Audio server z Raspberry PI

Kategorie: Úvod
Audio server z Raspberry PI

Přehráváme písničky z YouTube i z disku na Raspberry PI s použitím domácího kina.

Když jsem své Raspberry PI umístil trvale nad své starší DVD s audio zesilovačem tak jsem se sám sebe zeptal proč nepřehrávám z Raspberry PI audio přes zesilovač toho DVD. Do té doby totiž RPI fungovalo jako download server, o kterém jsem psal v článku o softwaru.

Samozřejmě, že nikde nebyl problém. Raspberry PI má jack výstup pro audio a DVD má cinch vstup a umí funkci AUX. Takže stačí použít vhodný kabel, který má na jedné straně audio jack a na druhé 2x cinch (otázka 20ti koruny). Zbytek je již záležitost správného softwaru.

Raspberry PI jako audio server

Sehnat správný software, který vyhovuje a dělá to co chceme zabere docela dost času, proto doporučuji použít audio přehrávač RompR.

RompR

RompR je, jak jsem již výše psal, audio přehrávač, který má webové rozhraní. To je užitečné tím, že celý přehrávač můžeme ovládat i z jiného zařízení než z PI (tablet, telefon, jiný počítač, ...). Dále má podobné funkce na které jsme zvyklí z ostatních audio přehrávačů (playlisty, scrobbling na Last.fm, ...). Za použití audio modulu mopidy dokáže přehrávat krom lokálních souborů i písničky ze Spotify. Toto jsem zkoušel, bohužel k funkčnosti je nutný prémiový účet. Instalace RompRu není složitá, akorát pro méně zkušené uživatele by to mohl být oříšek, proto popíšu i instalaci.

Instalace

První krok je stažení a nainstalování všech potřebných balíčkůapt-get install mpd mpc apache2 php5 php5-curl imagemagick libapache2-mod-php5 php5-json. Následně upravíme konfigurační soubor od mpd - nano /etc/mpd.conf. Tam upravíme položku music_directory a playlist_directory na své složky s hudbou (například na /home/pi/music). Po úpravě konfiguračního souboru je nutné mpd restartovat service mpd restart.

Nyní již balík s RompRem můžeme rozbalit do /var/www (popřípadě do některé podsložky, např rompr). Rozbalenému RompRu přiřadíme příznak 777chmod 777 /var/www/rompr -R. Teď již stačí otevřít webový prohlížeč, zadat IP adresu PI s lomítkem a za lomítko napsat složku s RompRem - např 192.168.1.2/rompr.

Tímto můžeme přehrávat lokální hudební soubory, ovšem na internetu (především na YouTube) je taky spousta písniček a stahovat je pro přehrávání je zbytečně složité. Proto jsem hledal jak přehrávat například písničky z YouTube. Samozřejmě i na to existuje software, jmenuje se YouTuPI.

YouTuPI

Tento počin opět najdete na GitHubu. Instalaci popisovat nebudu, protože ta je taktéž snadná a navíc popsaná v readme. Tento software umožňuje přehrávat videa (respektive jejich audio stopu) na Raspberry PI. Po nainstalování a přejití na webovou stránku (např na 192.168.1.2:8080) se nám zobrazí jednoduché rozhraní. To má dvě záložky - playlist (ta je výchozí) a search (ta slouží k vyhledávání videí). Do záložky search můžeme vložit jak název písničky tak její URL adresu. Video následně přidáme do playlistu, klikneme na play, chvíli počkáme a písnička by již měla hrát. Použití není složité, funkčnost je ovšem suprová.

 

Samozřejmě jsem hledal další software pro poslech hudby z například Google Music. Našel jsem jeden, ale ten nebyl funkční, kdyby někdo věděl o něčem funkčním tak klidně napište, byl bych jen rád. A na závěr ještě menší rada - pokud by PI mělo fungovat jen jako audio server, doporučil bych použít spíše MusicBox.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Ahoj, já sem by doporučil xbmc :)
Najdeš tam pouta doplňky a můžeš to ovládat na dálku cez webové rozhraní.
Máme i CZ/SK podporu vid g+ : https://plus.google.com/u/0/communities/114647484593444332705
Tesy
V mém případě by to bylo zbytečné, PI není připojené k TV :D
Tak to nevadí , mužeš Pi využit jako audio zona. (multiroom audio) 🙂 Cez webové rozhraní ovládat , třeba využit k tomu VLC. 😄