Pořídil jsem si Raspberry PI

Kategorie: Úvod
Pořídil jsem si Raspberry PI

Lehký pohled na mini počítač Raspberry PI, který u mě funguje jako server.

Ještě před Vánoci jsem se rozhopdl pořídit nějaký mini počítač, který by mohl fungovat jako (stahovací) server popřípadě na další pokusy. Vybíral jsem mezi Android flashkama (něco ve stylu Rikomagic)deskovým počítačem jako je Raspberry PI. Nakonec padla volba na Raspberry PI, protože na něm lze rozběhat i plnohodnotný Linux a neměl by být problém i s Androidem. Taktéž je kolem RPI velká komunita lidí, kteří poradí popřípadě se dělí o řešení různých problémů - což se hodí.

Raspberry PI, model B

Když jsem měl vybráno tak jsem zjistil že se dá sehnat ve dvou hardwarových modelech - A a B. Největším rozdílem mezi modely je ethernetová karta, 2x větší paměť RAM a o jeden USB konektor navíc. Po výběru modelu (tedy B) jsem vybíral obchod. Jako nejsolidnější mi přišel obchod RaspiShop. Tam jsem objednal standard sadu, která obsahuje všechny nutné komponenty pro spuštění a používání RPI.

Samozřejmě není nutné kupovat celou sadu, bohatě stačí deska s PI, ale je několik nutných věcí, které stejně budete potřebovat:

  • paměťová SD karta, velikost alespoň 4 GB
  • napájecí zdroj s 5V, alespoň 750 mA a konektorem micro USB
  • kousek ethernetovského kabelu pro komunikaci s PI (přes SSH)

Raspberry PI dokáže fungovat jako klasický počítač (při připojení periférií). Pro nenáročnou práci s kancelářským balíkem či velice nenáročným brouzdáním webu si PI poradí. PI nemá problém s přehráváním fullHD videí, takže může fungovat jako multimediální centrum (operační systém RaspBMC, OpenELEC) nebo jako mozek pro ne-chytrou televizi. Dalším využití pro PI můžou být různé kutilské projekty jako je například nástěnný kalendář. Komunikace s perifériemi je možná i přes sběrnici I2C takže PI může monitorovat například teplotu v pokoji a chovat se jako termostat.

Když jsem výše psal o velké komunitě okolo Raspberry PI tak to jsem myslel v celosvětovém měřítku. Jak jsem hledal nějaké české servery zabývající se touto tématikou tak jsem narazil na dva. Ani jeden mi však nepřišel nějak kvalitní co se týče obsahu (co rozjet nějaký Raspberry PI CZ/SK portál?), takže se doporučuji zaměřit na zahraniční zdroje, kdy s alespoň základní znalostí angličtiny by neměl být problém. V následujících dvou dílech se zaměřím na hardware a software, který jsem vybíral a nyní používám.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
MartasW
A nebudeš dělat nějaký seriál na RPI?
Tesy
Prozatím mám v plánu vydat na toto téma 4 články, které budou na sebe nějakým způsobem navazovat, takže pokud se to dá považovat za seriál... :)

Spíše bych měl možná chuť rozjet nějaký portál zaměřený na toto téma.
odpovědět
Ahoj, mohu se tě zeptat, jaké máš dojmy z využívání a jaká je tvá celková spokojenost s Raspberry PI? Uvažuji též o pořízení, ale stále váhám, jestli to nebudou zbytečně vyhozené peníze.
Tesy
Ahoj, zatím mám RPI poměrně krátce (a nemám na jeho testování až tolik času), ale spokojený jsem. Určitě ho nedoporučím lidem, kteří by to koupili a tak nějak předpokládali že to pojede samo.
Je totiž dost problémů, které jsem řešil. Na druhou stranu většina problémů (a jejich řešení) se dá najít na internetu. Takže odpověď na tvou otázkou je, že záleží co od toho očekáváš nebo co RPI bude v Tvém případě dělat.