Oprava notebooku profesionálně

Kategorie: Úvod
Oprava notebooku profesionálně

Notebook si asi sami neopravíte, tak proč to nesvěřit zkušenějším.

Počet notebooku v domácnosti roste a pomalu začínají vytlačovat klasické stolní počítače (to vyplývá ze statistiky ze serveru zive.cz).

Statistika počítačů v domácnosti

Oprava notebooku

Není se čemu divit. Cena notebooku klesla a díky tomu se staly dostupnějšími. S cenou notebooku šla i cena náhradních dílů dolů a tak se již dají opravit i za ceny nižší než v minulosti (kdy kvůli ceně náhradních dílů se často oprava nevyplatila a musel se koupit nový notebook). Notebook je komplexní zařízení a neopravuje se tak dobře jako klasický stolní počítač. Taky do notebooku nemůžete dát například jakoukoliv jinou základní desku jako do počítače. Díky specializovaným dílům jsme tedy často nuceni opravy notebooku svěřit profesionálům či firmám, které se o opravy notebooků starají. Například servis Fujitsu opravuje notebooky (nejen) této značky v několika krocích, které vedou od zákazníka s porouchaným notebookem k firmě a pak zase od firmy zpět k zákazníkovi. Cena oprav u této značky se pohybuje většinou do 5.000 Kč (to samozřejmě závisí na konkrétní poškozené části).

Servis notebooku

Zmíněná firma má několik regionálních center (například servis notebooků Praha, Brno, Ostrava). A taky se nestará jen o notebooky, ale například i o tiskárny (to se hodí, když vám nepomůže dřívější článek na téma problémy s tiskárnou).

Čištění notebooku

Samozřejmě pokud potřebujete notebook jen profouknout (vyčistit) tak vám stačí koupit v počítačové prodejně láhev stlačeného vzduchu a tím profouknout větrací otvory (ty se nacházejí na spodní straně a většinou ještě po bocích). Občas (cca jednou do roka, ale to záleží na prostředí) je vhodné notebook celý rozebrat a vyčistit i uvnitř a taky vyměnit pastu na chladičích (procesoru, grafické karty). Tento zákrok je ale v rukách nezkušeného uživatele velmi riskantní (od nesložení notebooku zpátky do kupy až po možné zničení některých součástí).

Notebook a kapalina

Málo kterému zařízení nevadí kapalina. Častou závadou se stává, že notebook něčím polijete (voda, cola). V tomto případě je nutný prvotní zásah od vás jako uživatele. Prvním krokem je samozřejmě okamžité vypnutí notebooku (taky odpojení všech kabelů a vytáhnutí baterie). Dále je vhodné otočit notebook tak, aby vyteklo co nejvíce vniknuté kapaliny a nechat ho uschnout (klidně i jeden den). Po uschnutí můžete začít notebook rozebírat a umýt klávesnici vodou či navštívit odborný servis.

Notebook a zálohování

Jelikož notebook je uzavřený a všechny součásti jsou na sobě natěsnány tak často odcházejí i pevné disky (z důvodu vysoké teploty a otřesům). Dalším případem je ztráta či odcizení notebooku. Proto je vhodné veškerá cenná data pravidelně zálohovat. Tímto si v případě poruchy pevného disku ušetříme i několik tisíc, které bychom jinak museli dát za záchranu dat.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Je super, že existují servisy , které kromě své značky opravují i jiné. S nejmenovanými autorizovanými servisy jedné nejmenované značky notebooků v ČR to je přesně naopak. Třešničkou na dortu byla situace kdy mi autorizovaný servis (stejná firma u které byl notebook zakoupen) řekl, že se mám obrátit na oficiální servis značky!!!! To mě opravdu velmi rozesmálo!