Modrá není vždy dobrá

Kategorie: Úvod
Modrá není vždy dobrá

Určitě znáte rčení, které říká že "modrá je dobrá". V tomto článku si ukážeme situace, kdy to není zas až tak pravda

Světlo v místnosti

Viditelné světlo řídí biologický rytmus lidského organismu. Pokud jsme tedy večer vystaveni modrému světlu (například při práci na notebooku, či z LED osvětlení), které stimuluje aktivitu (do těla se uvolňuje serotonin). Modré světlo dále blokuje uvolňování melatoninu, po kterém se cítíme ospalí. To má za následek nespavost a aktivní činnost i v nočních hodinách, protože si mozek myslí, že je den. Naopak modré světlo je dobré po ránu, kdy potřebujeme nastartovat organismus. Proto je lepší používat LED diody (či osvětlení), které obsahují i červenou složku. V ideálních podmínkách bychom tedy neměli přijít cca hodinu před spaním do styku s modrým světlem.

F.lux

Pokud tedy z nějakého důvodu musíte večer pracovat na počítači (a nejste zrovna grafik), tak vám doporučuji program F.lux. Tento jednoduchý program, ve kterém se nemusí nic nastavovat (je řízený podle času počítače), pozmění barevné spektrum displaye. Tím se display stává pozorovatelným i v nočních hodinách, kdy přímo nevypaluje a neunavuje oči. Dále je taky dobré neosvětlovat místnost, ve které pracujeme jen monitorem, ale i nějakým jiným zdrojem světla. Ideálně aby jas displaye byl podobný jasu místnosti, ve které pracujeme.

F.lux

Webové prohlížeče

Do většiny dnešních prohlížečů se dají sehnat rozšíření, kterými si můžete upravit barvu webových stránek (typicky mění bílou barvu za černou atd). Často tyto rozšíření mají název Nigh Mode. Jsou tedy vhodné pro použití při brouzdání internetem v noci.

Sdílet

Komentáře

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Text
b i u s img code url hr
odpovědět
MartasW
Teď ještě o zelené a žluté, to jsou barvy, které také stimulují různé části mozku. 😋