Zimní semestr III - zhodnocení

Kategorie: Úvod
Zimní semestr III - zhodnocení

Hodnocení třetího zimního semestru na VŠB-TUO.

Takové již tradiční hodnocení uplynulého semestru na VŠB. Píšu ho trochu dříve než obvykle, především proto, že se mi zkouškové povedlo smrsknout na jeden týden, takže mám již volno. Semestr hodnotím jako jeden z nejlepších, především díky předmětům, které již konečně dávaly trochu smysl zvolenému oboru a tomu co chci studovat. Teď už k jednotlivým předmětům.

Počítačové sítě

Na tento předmět jsem se těšil asi nejvíce. Bohužel přišlo docela zklamání, byl to opět průlet vším možným (CCNA 1 - 4) + něco navíc. Prostě styl VŠB... Každopádně se to hodnotilo, takové malé opáčko toho co jsem kdysi uměl, občas přidání něčeho nového. Problém tento předmět nedělal, náplň cvičení nic extra pokud máte za sebou nějaké kurzy Cisca. Osobně bych se zaměřil na věci trochu více do hloubky a jednotlivé příklady trochu více rozvíjel. Styl tady máte příkazy, naťukejte je a ono to bude fungovat není moc dobrý.

Přenos dat

Náplň předmětu byla zajímavá, až na některé méně zajímavé věci (výpočet zabezpečovacích kódů, komprese dat). Předmět se točil (nečekaně) ohledně přenosu dat. Probíralo se pěkně od začátku jak co funguje, ke konci jsme se dostali k médiím a technologiím, přes které se přenáší data. Předmět měl jednoznačně nejzajímavější přednášky a dokonce i skripta.

Přístupové sítě

Předmět jsem si vzal především proto, že má bakalářská práce se má týkat metalických přístupových sítí. Cvičení byly zaměřené na měření různých technologií (xDSL), telefonních linek. V praxi bylo možno vyzkoušet modulace, zachytávání provozu (hesel) ve Wiresharku a nebo konfigurace pobočkové ústředny. Nejhorší byla samozřejmě zkouška, především proto, že bylo třeba znát docela velké množství zkratek, používaných frekvencí, rychlostí a podobných docela špatně zapamatovatelných věcí.

Rádiové sítě

Další praktický předmět, který se týká rádiových sítí. Probírá se jak GSM a další mobilní technologie, Wi-Fi tak i technologie digitálního vysílání (DVB-T, DVB-S, DAB). Na každém cvičení probíhalo měření nějaké rádiové technologie, nemusely se zpracovávat žádné protokoly, což šetřilo čas. Stačilo ukázat jak se co měří a mít nějaké základní znalosti o měřené technologii. Předmět mi přišel jako takové pokračování radiokomunikační techniky z minulého semestru.

Spojovací soustavy

Asi nejméně zajímavý předmět celého semestru, především díky (pro mě) rozsáhle historie. Náplň cvičení byla vpohodě, přednášky byly taky zajímavé. Garant předmětu často utíkal od témat přednášky, takže se člověk dozvěděl i jiné, často zajímavější věci.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.