Záloha databáze

Kategorie: Úvod
Záloha databáze

Jedná se o "technickou" novinku, která přibyla na webu

Jelikož tento web běží na freehostingu u hostera IC.cz, kde není nijak garantována dostupnost rozhodl jsem se tuto situaci alespoň lehce vyřešit. U IC jsou výpadky většinou kvůli databázi - spadne, je nedostupná či já vím. Tento web je propojený s MySQL databází, takže pokud ona u IC vypadne tak je celý web nedostupný a toto se snažím odstranit.

Řešení spočívá v tom, že každý den dělám pomocí CRONu zálohu databáze (toto jsem dělal i do teďka) a tuto zálohu pak nahraji na jiný databázový server (který nemá s IC nic k dočinění) tímto vyřeším problém s výpadkem databáze u IC (je malá pravděpodobnost že by spadly obě databáze). Toto řešení přináší ale i své nevýhody, mezi které patří zpomalení načítání webu (snad to nebude tak hrozné), lehká neaktuálnost (cca 1 den) a uvedení webu do "read only" stavu - kdy je zakázána registrace, přidávání komentářů a uzamknutí fóra. O tom, že vypadla primární databáze (tedy ta u IC) a web funguje v tom "read only" modu se dozvíte červeným varováním nad login boxem (Přihlásit | Registrace), přidávám i screenshot.

výpadek databáze

Samozřejmě, pokud spadne něco jiného krom databáze (FTP server, DNS server) tak mi toto "vylepšení" nijak nepomůže a web se stane nedostupným.

Mým přáním je, aby jste Vy jako návštěvníci tohoto webu tuto hlášku nikdy nepotkali (bylo by naivní si to myslet) a pokud už jí potkáte tak aby vše fungovalo dle mých představ. Tuto funkci jsem před nasazením do běhu na web testoval, ale je možné že se někde vyskytne nějaká ta chybička - pokud chyba přetrvává i po načtení stránky, byl bych rád kdyby jste ji oznámili.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Prečo neprejdeš na normálny hosting ? Dnes sa už dá zaobstarať za pár korún(eur). Inak, zaujímavé riešenie, chválim.
Tesy
Jedná se o starší článek 🙂 Nyní už takové problémy neřeším.