Výměna řidičského průkazu online

Kategorie: Úvod
Výměna řidičského průkazu online

Podat žádost o výměnu řidičského průkazu lze i online. Bohužel (ne)úspěšně.

Když ministerstvo dopravy přišlo s možností požádat o výměnu končícího řidičského průkazu i elektronicky z prostředí portálu občana bral jsem to jako skvělou službu. Sice jsem tomu úplně nevěřil, že v případě digitalizace české státní správy to může vůbec fungovat, ale byl jsem za tuto možnost velice rád, jelikož letos na podzim mi končila platnost ŘP.

Po přihlášení do portálu občana už mezi doklady svítilo varování na blížící se termín konce ŘP. Toto varování stačilo prokliknout a zobrazil se formulář na požádání o výměnu. Velice jednoduché a uživatelsky přívětivé. V žádosti stačí vyplnit pouze pár povinných okýnek a během jednoho kliknutí lze žádost odeslat (z prostředí domova, klidně v neděli večer).

Další pracovní den mi přišla informace, že žádost přijali a vzali ji k zpracování. Během cca 3 týdnů bych tedy měl mít k dispozici nový řidičák k vyzvednutí na magistrátu dle mého výběru. Pořád jsem tomu úplně nevěřil, že šlo vše tak hladce a už mi bude stačit jen vyzvednutí.

Po 14 dnech od zpracování žádosti mi opravdu přišla informace, že nový ŘP je k vyzvednutí na mnou vybraném magistrátu. Provedl jsem si tedy online rezervaci na magistrátu a ve vybraném termínu jsem si šel vyzvednout nový ŘP.

U přepážky paní zjistila, že žádost o vydání nového řidičského průkazu jsem podal elektronicky a že fotografii, kterou jsem použil je stejná jako ze současného řidičského průkazu. Aby taky ne, novou fotografii k žádosti přidat nemůžete, jelikož jsou pouze k výběru fotografie, které již o vás stát eviduje. Dle jejich slov fotografie může být stará maximálně 2 až 3 roky. Takže můj nový ŘP, který měla u sebe zase schovala a dala mi vyplnit papírovou podobu formuláře o vydání nového řidičského průkazu, vyfotila mi novou fotografii, vyžádala si můj podpis a žádost opět poslala.

Po dalších 14 dnech přišla opět informace k vyzvednutí nového ŘP. Toto vyzvednutí už bylo naštěstí úspěšné. Každopádně pokud toto čeká někoho dalšího a spoléhá na elektronické podání žádosti na poslední chvíli tak se mu může stát, že narazí a nový ŘP nebude mít vyměněn včas.

Česká státní správa mě opět (ne)překvapila, že nabídne svým občanům službu (která se navenek prezentuje velice dobře), ale ve skutečnosti ji nejde použít.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.