Vykreslení spektra v Audacity

Kategorie: Úvod
Vykreslení spektra v Audacity

Vykreslení spektra audio signálu (DTMF volby) v programu Audacity.

Audacity je freewarový zvukový editor, který nabídne běžnému uživateli spoustu svých funkcí. Já ho používám především pro editaci MP3 souborů. Jenže ve škole jsme dostali za úkol analyzovat (vykreslit spektrum) audio signálu (konkrétně DTMF volbu), použitý software byl na nás (dostali jsme nějaké doporučení). Mi se nechtělo instalovat další nepotřebný software, který nalezne pouze jedno účelné využití. Proto jsem na analýzu použil již nainstalované Audacity.

Za prvé je nutné nahrát samotný zvuk. Tohle v Audacity není problém, protože dokáže zaznamenávat zvuk i z výstupu zvukové karty (tedy toho, co jde přímo do reproduktorů). Stačí jako zachytávací zařízení místo mikrofonu použít Microsoft sound mapper a pak už jen zmáčknout tlačítko na nahrávání. V případě, že analyzujete nějaký audio soubor, který obsahuje nižší kmitočet než 44,1 kHz upravte před nahráváním kmitočet projektu (levý dolní roh programu) - v mém případě stačil kmitočet 4 kHz.

Po nahrání zvuku, stačí z nabídky Rozbor vybrat funkci Kreslit spektrum. Tím se nám otevře další okno, které již zobrazuje spektrum nahraného audio signálu. Pokud dostaneme chybu o nedostatečném počtu vzorků, stačí snížit Velikost na vzorkovací frekvenci. Poté stačí vybrat kurzorem část spektra a Audacity poskytne informaci o úrovni a frekvenci. Malou nevýhodou může být absence zoomu, takže v případě širšího spektra zaměření nemusí být tak přesné.

Audacity spektra

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.