Vlastní DNS záznamy v OpenWrt

Kategorie: Úvod
Vlastní DNS záznamy v OpenWrt

Nastavení vlastních DNS záznamů v OpenWrt.

OpenWrt je linuxová distribuce primárně určená především pro SOHO routery. Největší jeho výhodou je, že dokáže i z blbého domácího routeru udělat poměrně slušný router s velkou konfigurovatelností. Přizpůsobit se dá téměř vše, oproti originálnímu firmwaru od výrobců je konfigurace trochu náročnější (záleží jak čeho).

OpenWrt a DNS záznam

Já OpenWrt používám na svém routeru a potřeboval jsem, aby mi překládal DNS záznamy. Chtěl jsem prostřednictvím jedné domény z lokální sítě přistupovat na druhé zařízení ve stejné síti (z venku to mám řešené DNS serverem webhostera). Jednoduše řečeno když zadám adresu mujpocitac.tlukas.eu abych dostal záznam 192.168.1.2, totéž když zadám z internetu dostanu záznam své veřejné IP.

Řešení jsem našel dvě - první je přes CNAME záznamy v konfiguračním souboru /etc/dnsmasq.conf, druhé přes klasické záznamy u DHCP serveru (to taky budu popisovat).

Stačí se tedy připojit na SSH routeru a přihlásit se (stejně jako do webového rozhraní). Následně si otevřít konfigurační soubor /etc/config/dhcp (například pomocí editoru vi /etc/config/dhcp). Na konec souboru přidáme následující záznam:

config 'domain'
option 'name' 'mujpocitac.tlukas.eu'
option 'ip' '192.168.1.2'

Tyhle záznamy přidáme pro jednotlivé zařízení, které bychom chtěli v síti takhle adresovat, uložíme konfiguraci. Aby se změny projevily je nutné restartovat DHCP daemona, příkazem killall dnsmasq a následně opět daemona spustit /etc/init.d/dnsmasq start.

To samé se dá o trochu pohodlněji nastavit i přes webové rozhraní LuCI. Stačí se přihlásit do routeru, z menu vybrat položku Network a vybrat Hostnames.

OpenWRT Hostnames

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.