Kategorie: Úvod

Virtuální operátoři

Virtuální operátořiV dnešní době se dá virtualizovat už snad vše. Od počítačů, serverů, přes kanceláře až po mobilní operátory.


V České republice tito operátoři zažívají letos docela velký boom a na trh se jih vyrojilo hned několik a noví stále přibývají. Výhodou bývá především levnější volání a SMS zprávy v rámci své sítě a taky často i mimo vlastní síť. Naopak na internetová data se zaměřuje jen pár virtuálních operátorů (což mi docela vadí). Nevýhodou pro některé může být absence informační linky (nastavování různých služeb probíhá přes internet).

Virtuální operátoři se dělí na dvě skupiny. Jedni fungují podobně jako operátor klasický, akorát nemají svou infrastrukturu (vysílače, frekvenci), ale používají infrastrukturu nějakého existujícího reálného operátora. Ti si tedy pro sebe nakoupí za velkoobchodní ceny konektivitu od reálného operátora a dále ji prodávají za sebe (tím si můžou z velké části nasadit své ceny – většinou tedy nižší). Druhou skupinou jsou prodejci, kteří prodávají SIM karty reálného operátora pod svým jménem. Tento způsob bývá většinou oproti tomu prvnímu dražší.

Jak jsem již zmiňoval výše, noví virtuální operátoři stále přibývají a sledovat aktuální situaci není zrovna lehké. Pokud však potřebujete dostatečné informace, můžu doporučit například server DSL.cz, kde o těchto operátorech docela často podrobně píšou.

StarTEL (kterého provozuje firma StarNET) jako jeden z mnoha nabízí levné volání (viz ceník). Pro některé potenciální zákazníky může být odrazující měsíční paušál nebo tříměsíční výpovědní lhůta.

Sdílet

Komentáře rss


(O virtuálech.cz), Virtuální operátoři Prohlížeč Mozzila Firefox odpovědět
avatar
Virtuální operátory lze sledovat i na webu http://www.ovirtualech.cz, web se zaměřuje přímo na nabídky jednotlivých operátorů.