Release party se po celém světě konají vždy při příležitosti vydání nové verze Ubuntu. V ČR byla tato akce pořádána prakticky poprvé a velmi mě potěšilo, že jako místo konání byla vybrána právě Ostrava. Začátek akce byl naplánován na 10:00 hodin a sešlo se něco přes 50 posluchačů. Jako prakticky u každé akce, která se kdykoli a kdekoli koná, zapůsobily Murphyho zákony a začátek byl asi o cca 15 minut posunut z důvodu zapojování projektoru. Nic tragického, projektor se nakonec rozjet podařilo a mohlo se začít.
Úvodní slovo si vzal Tadeáš Pařík (Ubuntu.cz) a představil nové vydání Ubuntu 11.04. Od této přednášky se nedalo očekávat nic víc, než bylo nabídnuto. Prostě představení produktu tak, jak je. Líbilo se mi, že byla mírně nakousnuta i problematika novinky v této verzi ? Unity. Jak Tadeáš zmínil, na Unity je třeba si zvyknout, ale věřím, že by to nebyl problém.
Dalším přednášejícím byl Martin Kiklhorn (Ubuntu.cz), který představil nové Kubuntu. Musím ovšem říct, že jeho přednáška pro mne byla velkým zklamáním. Samotný obsah prezentace byl zajímavý, ale pan Kiklhorn mluvil velmi potichu a my v zadních řadách jsme mu skoro nerozuměli. Dále se pohledem upoutal na jednoho návštěvníka v publiku (nebo alespoň z našeho pohledu to tak vypadalo) a mluvil jakoby stále k němu což vzbuzovalo pocit, že pro nás ostatní jeho přednáška není. I přes tyto, docela podstatné, nedostatky jsem se o Kubuntu něco málo dozvěděl a mohl si o něm udělat laickou představu.
Třetí a poslední přednáškou dopoledního programu měl na svědomí Vlastimil Ott ze společnosti Liberix. Jednalo se o seznámení s touto společností a představení služeb, které nabízí. Po vyslechnutí jeho slov jsem já i několik dalších z mého okolí dostali chuť okamžitě vyběhnout do ulic a začít po nic netušících kolemjdoucích házet CD s Ubuntu a noviny ?Open Source & praxe?. Ano, pan Ott je velmi dobrý agitátor a věřím, že pokud někomu vysvětlí výhody open source software tak, jako to vysvětlil nám, musí být nasazován ve velkém a všude, kde to jen jde.
Po těchto třech přednáškách byla vyhlášena hodinová pauza s tím, že byla zamluvena terasa v restauraci ?Bílý kartáč?. Do této restaurace jsme se neuchýlili, což se nakonec ukázalo jako správné rozhodnutí. Jak jsme se poté od organizátorů akce dozvěděli, v této restauraci nastaly drobné obtíže a na jídlo se čekalo i hodinu a půl. Díky tomuto technickému zdržení dorazil další přednášející, Vojtěch Trefný (Ubuntu.cz) se skoro hodinovým zpožděním. Myslím si, že jeho přednáška na téma Ubuntu komunity byla velmi poučná. Dozvěděli jsme se jak komunita funguje na mezinárodní, národní i regionální úrovni. Zároveň zdůraznil, o jaké způsoby pomoci má česká komunita největší zájem a jaké dovednosti by využila.
Předposlední přednáškou, která byla na programu, byla na téma Xfce/Xubuntu a vedl ji Miroslav Hrončok (LinuxExpres). Zjištění, že v Xubuntu si můžeme dát lištu s aplikacemi a ukazateli kamkoli, třeba i doprostřed monitoru, bylo okouzlující. Jak sám autor uvedl, bylo by to nejspíše nepraktické, ale můžeme(!!). Všeobecné veselí vzbudila i ukázka hudebního přehrávače, který mu promazal veškerou hudbu (naštěstí jen ze své databáze, jelikož jak bylo řečeno, nedokáže ji fyzicky smazat z disku, který mu ležel na stole v Praze) a také všechna možná opatření proti unavení myši (rolovací nabídka kdekoli, ne jen na tlačítku na panelu). Na této přednášce oceňuji to, že ukázala i alternativu, o které se nemluví a když už, tak pouze jen okrajově.
Pomyslným vrcholem celého dne byla přednáška Davida Strnada z firmy EliteChoice. Uvedl příklad nasazení Ubuntu na profesionální úrovni, přesněji nasazení na pracovních stanicích i serverech na městském úřadě ve slovenské Skalici. Samozřejmě se o takovéto řešení zajímali i distributoři jiných linuxových distribucí, konkrétně byli uvedeni ?susáci? a ?redhoti?, kteří byli krom ukázky toho, že linux může být opravdovým řešením nejen pro nadšence, ale i pro veřejné instituce jsme si vyslechli i pár historek z Davidova života a života jeho ženy (samozřejmě že co se týče používání Ubuntu). Tato přednáška se nesla již ve velmi uvolněném duchu. Díky tomu jsme se dozvěděli, jaký je přesně rozdíl mezi Ubuntu a Kubuntu (?Když chcete fungující systém, dejte si GNOME, když chcete lištu dole a spoustu pičurek všude možně, dejde si KDE.?), nebo že nejlepšími propagátory linuxu jsou ženy (?Ženy možná mají lepší předpoklad pro propagaci. Jim nebudou věřit, že je to složitý.?). Také se najelo na otázku prodeje HW bez SW, a to nejen od běžných výrobců, z publika padla otázka ?Jak je to u ostatních výrobců s licencemi? Třeba od Applu se nedá koupit bez systému?? která rozpoutala diskusi na téma iPad. David zjistil, k čemu toto jedinečné zařízení je. ?Je to hadice zavedená do vaší peněženky.? Následovala otázka, na kterou si sám odpověděl (?Máte někdo nabitou peněženku? Ne, protože jsme linuxáci.?) čímž opět a poněkolikáté rozesmál celou zbývající společnost. Také se rozvedlo téma výuky informatiky na našich základních a středních školách (?Neměl by teda Microsoft školám za to, že drasticky propagují MS Office, platit??). I David se ukázal velmi dobrým agitátorem a všichni uposlechli jeho výzvu vzít si při odchodu CD navíc a strčit je známým na zkoušku.
Po skončení šesté přednášky byla Ubuntu Natty release party ukončena. Následovala afterparty v klubu Bastila na Stodolní ulici, na které jsem se zdržel asi jenom hodinku, takže nevím, co přesně se dělo. Musím však uznat, že sobotu nabitou informacemi, které opravdu stojí za poslechnutí, jsem nezažil již delší dobu. Celkově byla akce dobře připravena, a všem účinkujícím chci ještě jednou moc poděkovat. Příjemným zpestřením (které jsem nevyužil) byla učebna výpočetní techniky, která jede čistě na EDUbuntu, což je mezi našimi školami opravdu výjimečné.
Doufám, že tato Ubuntu release party nebyla v našich končinách ojedinělým výstřelkem a že se z ní stane tradiční setkání plné informací. Myšlenka Ubuntu mě po dlouhé době opět nadchla a dokážu si představit využití Ubuntu na pracovních stanicích. Určitě novou verzi vyzkouším (paralelně s Windows).
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.