Steam a sdílení her

Kategorie: Úvod
Steam a sdílení her

Steam dovoluje sdílet vaši herní knihovnu s dalšími (až 10) počítači/hráči. Článek popisuje tuto funkci a také jak tuto funkci využít.

Steam určitě nemusím dlouze představovat, jedná se totiž o velmi dobře známou herní platformu pro digitální distribuci her. Steam již nějakou dobu testuje sdílení her a donedávna tato funkce nebyla až tak veřejně přístupná. Nyní je tato funkce již dostupná pro všechny v beta klientovi.

Sdílení her

Sdílení her (respektive celé herní knihovny) je především dělané pro rodinu. Pokud tedy jeden hráč má na svém účtu nějakou hru, a druhý hráč z rodiny by ji chtěl na svém počítači hrát také, stačí aby první hráč sdílel svou knihovnu s hráčem druhým (jeho PC). Knihovnu lze takto sdílet až s 10 dalšími zařízeními. Pokud chcete o tomto zjistit více, doporučuji navštívit Steam stránku, která se této funkci věnuje.

V praxi to funguje tak, že hráč, který chce sdílet knihovnu se musí přihlásit na počítači u kterého chce sdílet své hry. Tento počítač musí autorizovat, následně se může odhlásit a přihlásit druhý hráč který může hrát hry z jeho účtu.

Pokud by chtěl například jednu hru hrát majitel i pronajimatel současně tak to nelze. Výhradní právo má majitel, takže pronajímatel by byl vyzván k zakoupení nebo ukončení hry a mohl by zase hrát až majitel skončí. Pokud by takto chtěli hrát například 2 pronajimatelé tak pravděpodobně by mohl hrát jen ten, který hru zapnul dříve.

V případě, že používáte Steam tak určitě víte jak zabezpečuje účty, takže toto sdílení her by mělo být bezpečné. Samozřejmě, že pokud by druhý hráč porušoval pravidla hry (např. cheatováním) tak by BAN dostal minimálně majitel. Proto toto sdílení doporučuji jen mezi lidmi, které opravdu znáte a kteří nemají důvod kazit hru ostatním.

Jak na to

V první řadě je nutné klienta aktualizovat na betu. Pro aktualizaci na beta verzi klienta stačí v nastavení (Steam - Settings) povolit beta participationTímto se nám restartuje a aktualizuje klient. Tento krok je nutný na obou počítačích.

beta participation

Dále je nutné se na druhém počítači přihlásit. A to buď být u něho fyzicky a nebo vzdáleně například přes TeamViewer. Určitě nikomu neříkejte své heslo. Po přihlášení do Steamu stačí jít opět do nastavení a tam vybrat položku Family. Tam je tlačítko Authorize this computer, kterým autorizujete tento počítač aby mohl přistupovat k vaší knihovně her. Následně se odhlásíte a může se přihlásit druhý hráč a hrát sdílené hry. Samozřejmě jako majitel můžete kdykoliv ze svého účtu deautorizovat kterýkoliv počítač tak, aby opět nemohl k vaší knihovně přistupovat.

Steam sdílení her

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Zrovna dnes měl kamarád zajímavou prezentaci o Steamu, tak jsem se toho hodně nového dozvěděl, včetně tohoto sdílení her. Zdá se mi to docela užitečné. Ještě jsem to nezkoušel, ale jakmile budu mít čas, tak se na to podívám. V budoucnu by to podle mě mohlo mít využití i u Steam Machines.
Tesy
Pokud by to sdílení her ještě o trošku ulehčili tak by to bylo lepší (například kliknout na hru, dát sdílet, místo složitého přihlašování na druhém PC). Každopádně taky to shledávám užitečné, obzvlášť pokud člověk není úplný maniak a chce si zahrát jen občas :)