Raspberry PI a scaling governor

Kategorie: Úvod
Raspberry PI a scaling governor

Řízení taktu Raspberry PI pomocí změny scalling governoru.

Scaling governor se stará o dynamické řízení přetaktovávání procesoru. Frekvence se určuje z rozsahu arm_freq_minarm_freq z konfiguračního souboru /boot/config.txt. Scaling governor na Raspberry PI pracuje ve 4 režimech, které se mezi sebou liší chováním. Pro změnu je nutné editovat soubor /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor, ve kterém se nachází název použitého scaling governora (napřecho performance > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor).

Perfomance

Tento governor nastaví pracovní frekvenci procesoru staticky na nejvyšší možnou, určenou arm_freq. V případě, že procesor není využíván anebo je využíván méně, stále běží na plný výkon. Tento governor se tedy hodí především v případě, že je CPU stále zaměstnán.

Powersafe

Powersafe governor je pravým opakem perfomance. Nastaví takt procesoru na nejnižší možnou frekvenci (arm_freq_min). Toto se hodí především v případě, že Raspberry PI napájíme z baterie a chceme aby vydrželo napájení co nejdéle. V případě většího vytížení procesoru si na všechno budeme muset počkat.

Ondemand

Toto je výchozí governor, který je nastaven. Tento governor nastavuje takt v závislosti na vytížení procesoru, dá se říct, že kombinuje výhody předešlých dvou. V případě, že požadujeme výkon nastaví takt na maximální možnou frekvenci, v případě že procesor nemá co na práci, nastaví nejnižší možnou frekvenci. Z celé čtveřice se mi zdá tento governor nejoptimálnější.

Conservative

Conservative pracuje velice podobně jako ondemand. Rozdíl je však ten, že nepřepíná mezi minimem a maximem, ale frekvenci postupně zvedá (či snižuje) v závislosti na vytížení procesoru. Při testování se mi však často stávalo, že governor reagoval pomalu, a systém byl zbytečně pomalý.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.