Průlet pánskou etiketou

Kategorie: Úvod
Průlet pánskou etiketou

Několik základních pravidel pánské etikety o oblékání, které by měl každý znát a ovládat.

Jak jsem již psal v minulém článku o stresu tak nastal čas zkoušek. Je tedy k vidění spoustu studentů v oblecích, které neumí vhodně nosit. Proto jsem se rozhodl napsat tento stručný článek, alespoň s několika pravidly etikety, které by měli všichni znát a snažit se je také dodržovat. Toto se netýká jen studentů (abych je nějak neshazoval), ale taky například pár vyučujících (třeba i na VŠB - jak dodává fotografie níže) nebo třeba těch securiťáků v obchodech. Vezmeme si to tedy pěkně od hlavy až k patě.

Ne zrovna nejlépe oblečený oblek

Hlava a krk

Vlasy na hlavě by měly být upravené. Ideálně krátce střižené. Dále taky by v uších neměly být náušnice. Na krku smí být maximálně jeden řetízek (ve většině případu bude stejně schovaný pod límečkem košile). Vousy máme buď úplně oholené nebo alespoň pečlivě zastřižené.

Tělo a ruce

Barvu košile volíme tak, aby ladily barevně s oblečením partnerky. Barvu kravaty volíme taktéž tak, aby seděla barevně ke košili.  Délka kravaty by měla být až ke sponě na opasku. Košili k obleku bereme vždy s dlouhými rukávy (toto platí i v létě). Rukáv košile končí u kořene palce, tedy přečnívá o pár centimetrů z saka (viz obrázek níže). Patky kapes u saka se nosí vždy vně kapes, do kapes saka nedáváme ruce. Poslední knoflík u jednořadého saka se nikdy nezapíná (to i u tzv. sportovních sak). Sundat sako si smíte až s dovolením všech dam ve společnosti (ideálně pak se všemi pány). Vesta se však nesundává. Vesta se smí nosit samotná jen v případě, že zadní strana není vyrobená z lesklého materiálu, který netvoří celou část vesty. Na rukou smí být jen hodinky (neměly by být žádné náramky apod.) popřípadě manžetové knoflíčky. Nehty na rukou máme čisté a zastřižené. 

Košile a sako

Nohy

Kalhoty by samozřejmě měly barevně ladit ke zbytku obleku. Světlý oblek se nosí především v letních měsících a to ještě jen do 18 hodin. Tmavý oblek je tedy univerzálnější a smí se nosit jak přes den tak i na večer. Ke kalhotám se nosí vždy kožený opasek (i když není potřeba) v barvě celého obleku. Délka nohavic by měla být až k podpatku bot. K obleku volíme vždy společenskou obuv (s tkaničkami) v barvě celého kompletu. Do obuvi volíme opět ponožky v barvě obleku.

 

Troufnu si říci, že toto je alespoň minimální základ, který by opravdu každý měl znát. Pokud vás zajímá etiketa více, můžu doporučit knihy (či video seriál) od pana Ladislava Špačka.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.