Programování v Javě

Kategorie: Úvod
Programování v Javě

Stručné informace o jazyku Java a o tom k čemu se hodí.

Java je objektově orientovaný programovací jazyk, který vyvinula firma Sun Microsystems a představila ho 23. května 1995. Java je dnes jedním z nejrozšířenějších a nejpoužívanějších programovacích jazyků na světě. Je oblíbená díky své přenositelnosti mezi různými systémy a platformami. V roce 2007 společnost Sun uvolnila zdrojové kódy Javy. Bude dále vyvíjena jako open source.

Základní vlastnosti jazyka

Jednoduchý -  jedná se v podstatě o zjednodušenou a upravenou verzi jazyka C a C++. Učí nás lepším programovacím návykům a automatický správce paměti pomáhá zabránit únikům paměti.

Objektově orientovaný.

Distribuovaný - je navržen pro dobrou podporu aplikací v síti.

Java je určena pro psaní spolehlivého softwaru. Neumožňuje některé nebezpečné programátorské konstrukce (správa paměti, příkaz goto, ukazatele), které způsobovaly největší potíže. Přidává spoustu užitečných vlastností. Podporuje silnou typovou kontrolu (veškeré datové proměnné musí mít definovaný svůj datový typ).

Interpretovaný - všechen zdrojový kód je prvně napsán v čistých textových souborech s příponou .java. Tyto zdrojové kódy jsou pak kompilovány do souborů s příponou .class java kompilátorem. Soubor .class neobsahuje kód speciálně pro váš procesor, ale obsahuje tzv. bytecode, který je určený pro virtuální stroj (Java Virtual Machine). Díky tomu jsou programy hardwarově nezávislé a snadno přenositelné na různé druhy platforem.

K čemu se Java hodí?

Hodí se pro všechny druhy klientských aplikací, serverové aplikace včetně webových aplikací.

Jak se naučit programovat v Javě?

Krom spousty internetových tutoriálů je také spousta kvalitní literatury. Doporučuji zejména Java Tutoriál nebo Thinking in Java (také s českou lokalizací Myslíme v jazyku Java).

Pro psaní programů je celá řada vývojových prostředí (Eclipse, NetBeans).

Pokud hledáte práci jako programátor v jazyce Java, zkuste použít slovná spojení: programování java.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Je to poměrně pěkný článek o tom, co to Java je a na co ji můžeme použít. Já osobně Javu neumím, ale rozhodl jsem se jí učit, koupil jsem si knížku z Computer Press Java bez předchozích znalostí, tak snad mě něco naučí.
Tesy
Kniha ti určitě něco dá a něco se přiučíš. Taky ti můžu doporučit různé online seriály o programování, například na linuxsoftu - konkrétně přímo o Javě (http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=244)