Pokud využíváte (optické) GPON připojení k Internetu od firmy Poda nebo byste chtěli začít využívat a zároveň byste chtěli využít k připojení vlastní router, tak tato možnost existuje - i když ze strany Pody není nějak prezentována. Pravděpodobně, by tato možnost měla být i u ostatních poskytovatelů internetového připojení (ISP) dle nařízení EU 2015/2120.
Při běžné instalaci dostanete za měsíční paušální poplatek k pronájmu GPON ONT Huawei EG8145V5. Jedná se o kombinované zařízení, které umožní vytvořit domácí síť. Bohužel nastavení je značně omezeno a lze přes klientskou zónu Pody nastavit pouze jméno WiFi sítě, heslo a subnet (viz obrázek níže). Jakékoliv jiné nastavení je nepřístupné a v případě, že chcete internetovou přípojku s plnou podporou IPv6 využívat více (VPN, NAT či prostupy do LAN, DHCP rezervace, ...) budete muset zvolit jiné zařízení. Zároveň toto zařízení nepodporuje bridge mode.
Realizace připojení s vlastním zařízením
Tato možnost není nikde příliš propagována, ale je možná. Pro výběr zařízení je ideální zkontrolovat veřejně dostupné informace Podporovaná rozhraní veřejné komunikační sítě společnosti PODA a.s. na stránkách Pody. Ještě jsem si pro jistotu tuto možnost ověřoval s podporou, i od nich došla informace pro nutné parametry ONT zařízení:
- zařízení třídy B+
- optický port 1490/1310nm
- citlivost alespoň -27dB
- podpora WBF podle G.984.5
- podpora AES-128, obousměrný FEC
- podpora SR-DBA a NSR-DBA
- flexibilní mapování mezi GEM a TCONT
- podpora SN autentizace podle G.984.3
Dále je nutné přes požadavek (ticket) na podporu nahlásit PON ID zařízení (identifikátor z vlastního zařízení), zaplatit poplatek 650 Kč za konfiguraci jejich protistrany. Podpora vám následně předá konfigurační parametry (IPv4 a IPv6), které zadáte do vlastního zařízení (routeru) a následně si můžete nakonfigurovat vaše zařízení dle svých potřeb.
Poznámka: Podpora napsala nastavení pro VLAN 2000. Nakonfiguroval jsem si tedy na vlastním zařízení rozhraní s VLAN2000 a připojení nefungovalo, po diagnostice a následné další komunikaci s podporou z nich vypadlo, že z jejich strany je provoz netagovaný, takže na vlastní straně se VLAN2000 již nenastavuje.
Pro připojení jsem nakonec zvolil ONT Huawei HG8310M, které funguje jako brige (převodník GPON na Ethernet) a router Mikrotik.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.