Pět let tohoto webu

Kategorie: Úvod
Pět let tohoto webu

Web 30. listopadu slaví páté výročí. Článek shrnuje několik bodů historie tohoto webu.

Ač se to nemusí zdát tak tento web funguje již pět let. Označení tento web je trošku zavádějící, protože před pěti lety web vypadal a fungoval velice rozdílně. Jediné co mají oba weby společné je asi tak autor a pár článků.

Verze první

První web, který vznikl před těmi pěti lety byl hostován u IC. Měl jen pár statických HTML stránek, a layout byl tvořen tabulkami. O kaskádových stylech (CSS) jsem ani nezavadil a v tu dobu to bylo ještě tak trochu normální mít tabulkový layout. Web sloužil především ke zkoušení HTML věcí, designu a nebylo plánované ho nějak dále rozvíjet.

Verze druhá a třetí

Po několika měsících experimentování s tabulkami jsem chtěl zkusit něco nového a začal se zajímat o CSS. Předělal jsem tedy původní tabulkový layout na CSS layout. Tím se stal kód o něco přehlednější a web se vykresloval malinko rychleji. Hlavní účet webu bylo stále testování (respektive experimentování) s HTML a CSS.

Jelikož web bez obsahu je tak trochu zbytečný web tak přišel nápad z toho udělat menší studnici informací a návodů. V tu dobu jsem fungoval na systému Windows XP a docela často jsem ho přeinstalovával a pak zase zpátky nastavoval to, co jsem měl nastavené v minulé instalaci. Mnohokrát se stalo, že jsem nevěděl co a kde jsem nastavoval tak jsem si začal psát návody a dával je veřejně k dispozici. Původní design, který vycházel z tabulek nevyhovoval tak přišel i nový kabát webu. Jak postupně vznikaly další podstránky, které znamenaly nový HTML soubor tak se aktualizace webu stávala čím dál složitější. Například přidat novou položku do menu často znamenalo provést úpravu několika desítek HTML souborů.

Verze čtvrtá

Upravovat desítky souborů mě přestalo bavit. Proto jsem se zaměřil na PHP. Všechny stránky měly několik společných prvků (například záhlaví, menu, zápatí) a proto bylo ideální společné prvky dát do dalšího souboru, a ten následně vkládat do ostatních stránek. Tato situace byla již pohodlnější, při úpravě nějakého společného prvku stačilo upravit jen jeden soubor místo X desítek. Takto web fungoval více jak rok. Stránky přibývaly, design se změnil, ale vše vyhovovalo.

Verze pátá

Současný systém již nebyl dále udržitelný, protože jsem na webu rozjel i projekt E-sešity, který sjednocoval moje zápisky ze střední školy a dával je dále k dispozici ostatním spolužákům. Začal jsem tedy hledat nějaký komplexnější systém (CMS). Samozřejmě na řady jako první přišly nejznámější redakční systémy jako Wordpress, Joomla či Drupal. Všechny ty redakční systémy měly několik společných věcí. Především to, že byly opravu komplexní a v mé situaci jako kanón na vrabce. Toto mi nevyhovovalo, protože celý systém to dělalo složité. Hledal jsem tedy dále, až jsem narazil na český redakční systém s názvem Sunlight. Je pravda, že neměl (a stále nemá a ani nebude mít) tak rozšířenou základnu uživatelů, ale pro mé potřeby postačoval (a stále postačuje). Systém jsem tedy začal používat, vytvořil si pro něho další svůj motiv a pomalu začal překopírovat obsah starých PHP stránek do systému, potažmo do databáze MySQL. Jak jde vidět podle délky odstavce tak toto byl největší krok v historii tohoto webu.

Verze šestá

Tato verze je již současná. Hlavní věcí zde byla změna domény a přechod na jiný hosting. Samozřejmostí byly aktualizace systému, změna designu (na styl Metra alias Modern UI) a zásahy z mé strany do systému. Nyní web má nějaké vylepšení oproti klasické instalaci Sunlightu, přibývají zde nové články a taky fotografie. Plánem do budoucna této verze je připravit responzivní design, aby bylo prohlížení těchto stránek pohodlné i na dalších zařízeních kromě desktopu.

 

Závěrem tohoto delšího článku bych chtěl poděkovat všem pravidelným i nepravidelným návštěvníkům, kteří zde chodí" Taky partnerům a dalším lidem, kteří tento web podporují a zviditelňují! Budu se tedy dále snažit psát nové články.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.