Opera vs. Google Chrome

Kategorie: Úvod
Opera vs. Google Chrome

Proč vlastně používám Operu a ne jako "všichni" Google Chrome?

Několik mých přátel mi už jistým způsobem "nutili" Google Chrome, ať nepoužívám to "červené Óčko", ale z nich asi jen jeden nebo dva nějak vysvětlovali proč vůbec přejít z Opery na Chrome. Důvody byly asi takové: jednoduchost, rychlost, podpora webových stránek, nenáročnost na RAM.

Jednoduchost

Ano, Chrome má jednoduchý UI (user interface), designově se mi taky líbí a v dnešní době se designéři webových prohlížečů inspirují jeden od druhého takže stejně jsou si navenek podobné, ale uvnitř úplně jiné. A taky jednoduchost u Chrome je i o funkcionalitě. Po nainstalování Opery, mám funkční, rychlý, stabilní prohlížeč s funkcemi, které využívám. Když si nainstaluji Chrome tak mám prohlížeč. Chybí mi zde RSS čtečka, e-mailový klient, blokování obsahu, možnost si zobrazit a upravit zdrojový kód stránky, rychlý přístup, Opera Unite, gesta, možnost si upravit vyhledavače. Je tady samozřejmě možnost (tak jako u Opery) získat tyto funkce rozšeřeními pro webové prohlížeče, ale kde pak je ta jednoduchost, když chci prohlížeč a musím hledat zdlouhavě rozšíření, abych mohl s prohlížečem pracovat? A navíc s každým rozšířením se navyšují požadavky na procesor a paměť RAM.

Rychlost

"měření" jsem prováděl na svém HW i internetovém připojení. Nejde mi o čísla v laboratorních podmínkách, ty jsou mi úplně k ničemu, jelikož ten prohlížeč budu provozovat doma, u sebe na HW a na svém připojení a ne někde v ideálních podmínkách.

 

Rychlost startu (méně znamená lépe)

Opera Chrome
2 s 2,18 s

 

Rychlost načítání stránek (méně znamená lépe)

Webová Stránka Opera Chrome
traxxzone.cz 14,16 s 9,44 s
lukas.chytry.cz 4,63 s 4,50 s
seznam.cz 4,69 s 15,10 s
google.com 1,44 s 1,91 s
youtube.com 2,56 s 2,25 s
facebook.com 1,50 s 1,57 s
cisco.com 9,56 s 10,81 s

 

Jak vidíte, rychlosti si sou podobné a málo kdo pozná při používání jestli se stránka načítá 2 sekundy a nebo 2,5 sekundy. Tak stále nevidím důvod volit Chrome.

Podpora webových stránek

Ano, tady toto je (poloviční) pravda, ale je i chyba na stráně web developerů, kteří píšou jako čuňátka a Opera prostě nepochopí jak to ten člověk myslel a vykreslí prvek špatně. Chrome to překouše a zobrazí to tak jak by to asi být mělo. S většinou stránek Opera nemá problém, jen mě trochu mrzí že Google tak trochu diskriminuje uživatelé Opery (třeba hláška v Picase) nebo třeba (jak bylo aktuální) Google instant - google instant v Opeře neběžel, ale jak jsme zapli v Opeře u Google stránek "Maskovat se jako Firefox" ejhle Google instant běžel tak jak v Chrome takže to vidím spíše na diskriminaci než na něco co v Opeře nefunguje.

Nenáročnost na paměť RAM

Tady toto se (alespoň u mě) neprojevilo. Myslím si že RAM v PC máme za nějakým účelem - a to proto aby se využívala. Paměť, která v PC jen leží a nevyužívá se je mi takřka na nic (prostě tam jen tak leží a fláká se). Takže nevidím důvod proč nějak moc šetřit RAM a chlubit se že ten a ten webový prohlížeč bere o 20MB méně (když v dnešní době mají nové počítače s OS Windows 7 4+GB RAM).

Počet listů Opera Chrome
2 (Gmail, Tento web) 163 672 kB 175 952 kB
3 (předchozí + TraxXzone) 191 096 kB 207 172 kB
3 (Gmail, Tento web, Facebook) 210 236 kB 225 280 kB

 

Opět můžeme vidět podobné hodnoty, takže i teď nevidím důvod přecházet na Chrome.

Sestava

Toto "měření" bylo provedené na této sestavě:

  • CPU: AMD Athlon X2 4050e - 2,1GHz
  • RAM: 3GB (dual channel) DDR2, 800MHz
  • VGA: ATi Radeon HD 4550
  • OS: Windows 7 (Professional), SP1 + všechny aktualizace
  • Antivir: Free Avira AntiVir
  • Opera v11.50 (build 1074)
  • Chrome v13.0


Závěr

Věřím, že pro ty co přešli na Chrome z IE je to parádní prohlížeč (v IE se taky nedá nic nastavit a nepodporuje ani rozšíření), pro ty kteří přešli z Firefoxu (získali stabilní prohlížeč s poměrně slušnou odezvou, který jde vylepšovat rozšířeními) a nevím co získali (spíše ztratili) ti co přešli z Opery. Nemám vůbec ni proti Googlu - využívám spoustu jejich služeb, které se mi i líbí, jen ten jeho prohlížeč nemám moc v lásce. Tedy pro méně náročné internetové surfaře je Chrome poměrně ideální prohlížeč - nainstaluje se a jde se prohlížet. Pro ty náročnější mi přijde vhodnější Opera - nainstaluje se a má spoustu funkcí, které náročnější surfař může používat, může si upravit vzhled a přizpůsobit si prohlížeč k obrazu svému. Po týdenním testování a sbírání toho, co mi zde chybí a co bych vylepšil jsem se rozhodl zůstat u Opery. Surfování s Chromem se dá přežit, ale lepší přežití je pro mě s Operou.

Opera

Používám zde rozšíření: F.B. Purity, Facebook Chat message count a Youtube Downloader.

+ velkým plusem je blokování reklamy (nesnáším reklamu na webu)
+
po nainstalování prohlížeč s funkcemi bez dalších starostí a stahování dalších X doplňků aby se dal používat
+ automatické přihlašování pomocí Ctrl+Enter pro mě přijde lepší, než abych tam už měl vypsané jméno + heslo (navíc v nastavení jde heslo ZOBRAZIT!)
+ pro mě lepší správa záložek
+ možnost si plně přizpůsobit design (skiny, rozložení panelů, lišt, tlačítek)
- nepodpora na některých webových stránkách (většina z nich kvůli webdeveloperů, část kvůli bugům Opery)
-
někomu může více využívat HW výkon

Chrome

Používám zde rozšíření: F.B. Purity, AdBlock, Speed Dial (na Operu to nemá!), Passter, Smooth Gestures, RSS Live Links, Gmail Hide Sponsored Links, SmoothScroll, History 2, Clickable Links.

 

+ jednoduchý design, který prostě stačí
+ velká podpora ze strany Google
+ více rozšíření v porovnání s Operou, v základu méně funkcí
+ stahování, které jde vidět nad stavovým řádkem, trochu horší správce stahování
+ integrace s Google Translatorem
+ pro lidi, kteří se nechtěji provrtávat nastavením
+ na Google+ jde hrát AngryBirds (:D)
- každý list = nový proces (toto mi poměrně dost vadí když v taskmanageru vidím 20x proces chrome.exe) 
- (alespoň u mě v porovnání s Operou) trhané scrollování 
- nepodpora u myšítka (zmáčknutí levého tl. a kliknutím pravým apd) 
-
"podivná" správa záložek
- Ctrl+TAB nepřeskakuje po listech podle jejich otevření, ale jeden za druhým
- zavření celého prohlížeče po zavření posledního listu
- nemáš "koš" na zavřené listy
- při načítání více stránek na pozadí se scrollování stránky (pomocí kolečka) kouše
- nezobrazí dialog při stahování, kde chci soubor uložit (nebo uložit/otevřít)
- zdá se mi že méně využívá cache (obrázky na webu se načítají později než u Opery)

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Ahoj, píšeš že na opeře se dá blokovat reklama, nejsem moc pokročilý uživatel, tak bych se chtěla zeptat, jak si to můžu nastavit na vsém prohlížeči. Díky
Tesy
Opera obsahuje funkci "Blokování obsahu", více o této funkci například zde http://help.opera.com/Windows/9.62/cs/contentblock.html
odpovědět
Chrome je sice jednoduchý (a to potřeboval aby na něj lidi přecházeli), pro každoděnní použití mi ale rozhodně přijde lepší Opera. Běžně člověk tráví s prohlížečem hodiny času k tomu se vyplatí zvyknout si na praktický prohlížeč.

Velkým problémem je pro mě ale podpora Googlu, tedy spíše nepodpora Opery u Google. Přijde mi velká škoda že Google nezařadil Operu do seznamu (čtyř) podporovaných prohlížečů. Bojím se že mě to časem přinutí přejít na Chrome a zvyknout si že nemůžu mýt všechno...
odpovědět
Arxeiss
"Měření", vymazal jsi předtím cache prohlížečů apod... aby se výsledky daly uznat za statistické, popř naplnil cache obou prohlížečů?
Ohledně podpory, není to chyba jenom na straně developerů, i Opera sama o sobě má problémy převážně s JavaScriptem.
"Nenáročnost" bych zrovna nezmiňoval, Opera málo uvolňuje alokovanou pamť, a využití RAM stále roste, od verze 10 sice tu byl velký krok kupředu, ale není to jěště ono.
A mít každý tab jako samostatný proces má obrovské výhody, spadne jeden tab nezpůsobí nejspíše pád celého prohlížeče, více procesů znamená pro procesor jednotlivé programy, častěji se dostanou na řadu, než jeden samotný proces Opery, a lépe využije RAM.

Sice zde hodně kritizuji Operu, a jsem si toho vědom, a kritizovat ji budu i nadále (dokud výše zmíněné problémy nezmizí, nebo se alespoň nezmenší), ale přesto jsem uživatel Opery, a pravděpodobně zůstanu, je pro mě jednodušší to co nejede otevřít na chvíli v Chrome, než ho pořád používat... Jedině dát si tu práci, a stáhnout všechny rozšíření, a přizpůsobit si Chrome obrazu svému, ale jsem tvor líný, a Opera vše nabízí okamžitě, také důvod, proč tak dlouho Opera neměla rozšíření...
Tesy
měření bylo provaděné na nastartovaném prohlížeči s vyprázdněnou cache
no když opera spadne tak většinou po dalším startu se objeví výběr spuštění a je tam i otevřít poslední listy; jinak máš pravdu, opera žere trochu více ram, ale stále je to přípustné, od toho tu RAM v počítači mám 😁