Opera 15 Next

Kategorie: Úvod
Opera 15 Next

Vývojáři Opery přišli konečně s první ukázkou nové Opery, která používá vykreslovácí jádro Webkit a obsahuje několik novinek.

V úterý byla vydána nová Opera 15 s označením Next (preview) pro operační systém Windows a Mac. Protože stará Opera 12.15 byla pro mě poslední dobou strašně nepoužitelná tak je tomu cca 14 dní, kdy jsem přešel na konkurenční Chrome. Nyní se opět vracím k Opeře, abych jí mohl otestovat.

Hlavní novinky

Hlavní novinkou této verze je konečně nové jádro - Webkit (Opera se nyní hlásí jako Chrome). Další vítanou novinkou je rozdělení nových listů (tabů) na samostatné procesy (podobně jako Chrome), takže pád jednoho listu nezapříčiní pád celé Opery. Dále se v nové verzi nevyskytuje poštovní klient M2 (a s ním spojena RSS čtečka). Opera se rozhodla tohoto klienta vydat jako samostatnou aplikaci, která je ke stažení na blogu vývojářů (opět pro Windows a Mac).

Vylepšení

Vylepšením také prošel rychlý přístup (speed dial), který nyní podporuje na jedné dlaždici více webů. Taky nová možnost Úschovna, která slouží na dočasné záložkování webů nebo stránek, které si chceme přečíst později (tzv read it later). Nebo například funkce rychlého přístupu Zajímavosti, kde je feed novinek. Feed se dá samozřejmě upravit v podobě zeměpisné (novinky celosvětové vs republikové) a taky se zaměřením (několik oborů). Samozřejmostí je už konečně i hardwarová akcelerace, která je ve výchozím stavu zapnutá (pokud je tedy dostupná). Nových změn se dočkal i správce stahování, který svou aktivitu zobrazuje vedle adresního řádku takže nezabírá horizontální místo podobně jako v Chrome.

Osobně se mi tato verze velmi líbí, protože je Opera konečně svižná a zatím nemá větší problémy s vykreslováním stránek, na kterých si dříve vůbec neškrtla. Chováním Opera připomíná v této verzi hodně Google Chrome. Ovšem zatím moc nedoporučuji na klasické používání, protože zde ještě není implementováno několik funkcí (například synchronizace pomocí Opera Link) a taky nastavení je ještě poměrně chudé.

Galerie

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.