Kategorie: Úvod

Nokia Lumia 520 - recenze

Nokia Lumia 520 - recenzeUživatelská recenze Lumie 520 - chytrého telefonu od Nokie s Windows Phone 8.


Obsah balení

Mobilní telefon je zabalen v poměrně malé krabičce, ve které je dodáván s příslušenstvím. V krabičce tedy naleznete (opravdu velice) stručný návod. Pokud vás zajímá celý návod, tak si ho budete muset stáhnout z webu Nokie (bohužel zatím v angličtině). Dále v krabičce naleznete USB kabel (telefon má micro USB). USB kabel má na délku neuvěřitelných 10 centimetrů (toto u Nokie prostě nechápu).

Typ baterie u tohoto telefonu je BL-5J (s 1430 mAh). Telefon mi tedy vydrží v průměru 2 - 3 dny nabitý. Nabíječka je zde klasická, na jedné straně adaptér do sítě, na druhé pak konektor micro USB. Není to tedy tak jako například u HTC, kdy je dodáván "jen" adaptér a datový kabel, který slouží zároveň k nabíjení. Poslední věcí v balení jsou sluchátka (respektive headset WH-108). Sluchátka hrají velice špatně a jsou tedy vhodné jen k telefonování. Pokud hodláte poslouchat hudbu, doporučuji se poohlédnout po něčem lepším.

Hardware

Lumia 520 je na tom hardwarově podobně jako Lumia 620 a Lumia 720. O základní výkon se stará dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8227 běžící na 1 GHz, dále 512 MB operační (RAM) paměti a grafický akcelerátor Adreno 305. Kompletní hardwarovou specifikaci si můžete pročíst na stránkách Nokie.

Na přední straně se nachází 4" IPS display (s rozlišením 480 × 800 pixelů), pod ním 3 dotykové tlačítka. Tyto tlačítka bohužel nejsou podsvícené takže ve tmě na ně nevidíte (na to se dá časem zvyknout)Na vrchní straně se nachází audio (jack) konektor a na spodní konektor micro USB, který slouží k nabíjení a ke komunikaci s PC. Na boční straně jsou 4 hardwarové tlačítka - dvě na nastavení zvuku (zesílení, zeslabení), na vypnutí displaye (při dlouhém podržení na vypnutí telefonu) a pak tlačítko spouště fotoaparátu. Na zadní straně telefonu nechybí reproduktor a fotoaparát (s rozlišením 5 MPx), který se za dobrých světelných podmínek řadí k průměru, v opačném případě je to spíše velký podprůměr. Fotoaparátu taktéž chybí přisvětlovací LED dioda (blesk).

Výběr barevné verze u tohoto telefonu nehraje až takovou roli. Barevná varianta se dá totiž kdykoliv změnit. K tomu stačí koupit nový zadní kryt a k němu doladit v nastavení barevné schéma telefonu a rázem máte z černé Lumie tyrkysovou. Pokud jste již majitelem telefonu tak pouzdro vybírejte dle rozměru telefonu (119,9 × 61 × 9,9 mm). Bohužel zatím není moc oficiálních pouzder, ale telefon Samsung i9000 je velice podobný (rozměrově) s Lumii 520 a na něho už pouzdra jsou.

Software

Jak v úvodu článku již zaznělo telefon běží na platformě Windows Phone (konkrétně na verzi 8). Systém se mi líbí, je (i na tomto "slabším" hardwaru) rychlý a neseká se (jako například u Androidu). Po spuštění si ukousne pro sebe z RAM cca 130 MB a zbytek nechá vám. K dispozici máte úložiště s kapacitou cca 4 GB (rozšířitelné o paměťovou kartu) a dalších 7 GB na SkyDrive (cloudové úložiště od Microsoftu).

Jisou zajímavostí může být to, že aby se telefon nabíjel musí být zapnutý (pokud je vypnutý a připojí se na nabíječku tak se sám zapne). Toto chování je docela otravné, ale co s tím člověk nadělá. Dalí podobnou věci je, že telefon pokud je vypnutý neaktivuje budík a vy tak můžete zaspat. Toto je bohužel funkce většiny chytrých telefonů.

Dodávané aplikace od Nokie (především mapy a Drive) jsou opravdu super. GPS je v tomto telefonu poměrně rychlá tak navigace je opravdu velice podařená. Bohužel se jedná o nejnižší řadu Lumií tak licence na mapy se vztahuje jen na zemi odkud je SIM karta - v našem případě na CZ a SK podklady. U Lumie 620 je pak licence na celou Zemi.

Dále má celý Windows Phone skutečně dobrou správu kontaktů. Zobrazuje kontakty ze sociálních sítí (Facebook, Twitter, LinkedIn) a vy si je můžete sloučit do jendoho meta kontaktu. Synchronizace kontaktů, mailů a kalendáře s Googlem není vůbec problém. Synchronizovat úkoly už problém je (alespoň jsem nepřišel na to jak to vyřešit).

Klávesnice je v portrait (i landscape) módu pořád qwerty. V portrait módu (na výšku) bych uvítal výběr mezi qwerty a klasickou multitap klávesnicí (ale to je jen detail, je možné že to půjde vyřešit softwarovou klávesnicí).

První pohled

Štítky

Sdílet

Komentáře rss


, synchronizace úkolů Prohlížeč Google Chrome odpovědět
avatar
Ahoj, synchronizace úkolů takový problém není. Do mobilu si stáhneš aplikace GTasks a GTasks Plus. A pokud máš email na gmail, tak v části kalendář jsou úkoly (tasks).A synchronizace funguje. Osobně mám úkoly rozdělené na kategorie-pracovní, osobní, volat, nákupy atd. Prostě systém GTD. Pochopitelně aby synchronizace fungovala, musí být mobil připojen- buď data nebo wifi. GTasks je původně pro android systém, tam funguje famózně a daleko lépe než u WP 8. Jám mám dva mobily, jeden služební s androidem samsung galaxy mini a druhý osobní nokia lumia 520. Hledal jsem možnosti propojení obou mobilů, tzv. zadám do 1 mobilu a chci aby to bylo i v 2.
A funguje to, přes google -kalendář a GTasks.Osobně jsem si nokii 520 kupoval kvůli navigaci. Android má více aplikací. Pokud budou nějaké dotazy, martinbudik71@gmail.com.
icon odpověděl(a) Prohlížeč Google Chrome
Tesy
Super! Děkuji za tip 1