Nokia Lumia 520 - recenze

Kategorie: Úvod
Nokia Lumia 520 - recenze

Uživatelská recenze Lumie 520 - chytrého telefonu od Nokie s Windows Phone 8.

Obsah balení

Mobilní telefon je zabalen v poměrně malé krabičce, ve které je dodáván s příslušenstvím. V krabičce tedy naleznete (opravdu velice) stručný návod. Pokud vás zajímá celý návod, tak si ho budete muset stáhnout z webu Nokie (bohužel zatím v angličtině). Dále v krabičce naleznete USB kabel (telefon má micro USB). USB kabel má na délku neuvěřitelných 10 centimetrů (toto u Nokie prostě nechápu).

Typ baterie u tohoto telefonu je BL-5J (s 1430 mAh). Telefon mi tedy vydrží v průměru 2 - 3 dny nabitý. Nabíječka je zde klasická, na jedné straně adaptér do sítě, na druhé pak konektor micro USB. Není to tedy tak jako například u HTC, kdy je dodáván "jen" adaptér a datový kabel, který slouží zároveň k nabíjení. Poslední věcí v balení jsou sluchátka (respektive headset WH-108). Sluchátka hrají velice špatně a jsou tedy vhodné jen k telefonování. Pokud hodláte poslouchat hudbu, doporučuji se poohlédnout po něčem lepším.

Hardware

Lumia 520 je na tom hardwarově podobně jako Lumia 620 a Lumia 720. O základní výkon se stará dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8227 běžící na 1 GHz, dále 512 MB operační (RAM) paměti a grafický akcelerátor Adreno 305. Kompletní hardwarovou specifikaci si můžete pročíst na stránkách Nokie.

Na přední straně se nachází 4" IPS display (s rozlišením 480 × 800 pixelů), pod ním 3 dotykové tlačítka. Tyto tlačítka bohužel nejsou podsvícené takže ve tmě na ně nevidíte (na to se dá časem zvyknout)Na vrchní straně se nachází audio (jack) konektor a na spodní konektor micro USB, který slouží k nabíjení a ke komunikaci s PC. Na boční straně jsou 4 hardwarové tlačítka - dvě na nastavení zvuku (zesílení, zeslabení), na vypnutí displaye (při dlouhém podržení na vypnutí telefonu) a pak tlačítko spouště fotoaparátu. Na zadní straně telefonu nechybí reproduktor a fotoaparát (s rozlišením 5 MPx), který se za dobrých světelných podmínek řadí k průměru, v opačném případě je to spíše velký podprůměr. Fotoaparátu taktéž chybí přisvětlovací LED dioda (blesk).

Výběr barevné verze u tohoto telefonu nehraje až takovou roli. Barevná varianta se dá totiž kdykoliv změnit. K tomu stačí koupit nový zadní kryt a k němu doladit v nastavení barevné schéma telefonu a rázem máte z černé Lumie tyrkysovou. Pokud jste již majitelem telefonu tak pouzdro vybírejte dle rozměru telefonu (119,9 × 61 × 9,9 mm). Bohužel zatím není moc oficiálních pouzder, ale telefon Samsung i9000 je velice podobný (rozměrově) s Lumii 520 a na něho už pouzdra jsou.

Software

Jak v úvodu článku již zaznělo telefon běží na platformě Windows Phone (konkrétně na verzi 8). Systém se mi líbí, je (i na tomto "slabším" hardwaru) rychlý a neseká se (jako například u Androidu). Po spuštění si ukousne pro sebe z RAM cca 130 MB a zbytek nechá vám. K dispozici máte úložiště s kapacitou cca 4 GB (rozšířitelné o paměťovou kartu) a dalších 7 GB na SkyDrive (cloudové úložiště od Microsoftu).

Jisou zajímavostí může být to, že aby se telefon nabíjel musí být zapnutý (pokud je vypnutý a připojí se na nabíječku tak se sám zapne). Toto chování je docela otravné, ale co s tím člověk nadělá. Dalí podobnou věci je, že telefon pokud je vypnutý neaktivuje budík a vy tak můžete zaspat. Toto je bohužel funkce většiny chytrých telefonů.

Dodávané aplikace od Nokie (především mapy a Drive) jsou opravdu super. GPS je v tomto telefonu poměrně rychlá tak navigace je opravdu velice podařená. Bohužel se jedná o nejnižší řadu Lumií tak licence na mapy se vztahuje jen na zemi odkud je SIM karta - v našem případě na CZ a SK podklady. U Lumie 620 je pak licence na celou Zemi.

Dále má celý Windows Phone skutečně dobrou správu kontaktů. Zobrazuje kontakty ze sociálních sítí (Facebook, Twitter, LinkedIn) a vy si je můžete sloučit do jendoho meta kontaktu. Synchronizace kontaktů, mailů a kalendáře s Googlem není vůbec problém. Synchronizovat úkoly už problém je (alespoň jsem nepřišel na to jak to vyřešit).

Klávesnice je v portrait (i landscape) módu pořád qwerty. V portrait módu (na výšku) bych uvítal výběr mezi qwerty a klasickou multitap klávesnicí (ale to je jen detail, je možné že to půjde vyřešit softwarovou klávesnicí).

První pohled

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Ahoj, synchronizace úkolů takový problém není. Do mobilu si stáhneš aplikace GTasks a GTasks Plus. A pokud máš email na gmail, tak v části kalendář jsou úkoly (tasks).A synchronizace funguje. Osobně mám úkoly rozdělené na kategorie-pracovní, osobní, volat, nákupy atd. Prostě systém GTD. Pochopitelně aby synchronizace fungovala, musí být mobil připojen- buď data nebo wifi. GTasks je původně pro android systém, tam funguje famózně a daleko lépe než u WP 8. Jám mám dva mobily, jeden služební s androidem samsung galaxy mini a druhý osobní nokia lumia 520. Hledal jsem možnosti propojení obou mobilů, tzv. zadám do 1 mobilu a chci aby to bylo i v 2.
A funguje to, přes google -kalendář a GTasks.Osobně jsem si nokii 520 kupoval kvůli navigaci. Android má více aplikací. Pokud budou nějaké dotazy, martinbudik71@gmail.com.
Tesy
Super! Děkuji za tip 🙂