Naučné stezky – Ústecký kraj

Kategorie: Úvod
Naučné stezky – Ústecký kraj

Několik vybraných naučných stezek z Ústeckého kraje.

NS Boreč

Start: Režný Újezd
Cíl: Režný Újezd
Trasa: okruh, 3 km

Přestože NPP Boreč je vzhledem k výskytu teplomilných rostlinných společenstev zajímavá zejména na jaře a v létě, nejvíce návštěvníků sem směřuje během zimních měsíců. Když jsou teploty hluboko pod bodem mrazu, jsou totiž pozorovatelné úniky teplého vzduchu zvaného ventaroly. V jejich okolí lze pozorovat vzácné bezobratlé živočichy i endemickou játrovku borečku vzácnou.

NS Lovoš

Start: Malé Žernoseky
Cíl: Lovoš, sedlo
Trasa: lineární, 9 km

Trasa NS nás zavede na dominantní čedičový vrch Lovoš, ze kterého je nádherný rozhled po Českém středohoří. Cestou budeme procházet Oparenským údolím, kde se již v pravěku těžil kámen na mlýnské kameny – žernovy. Po celé trase můžeme sledovat výskyt zajímavých a chráněných druhů rostlin (např. lilie zlatohlávku nebo třemdavy bílé).

NS Úhošť

Start: Pokutice u Kadaně
Cíl: Zásada u Rašovic
Trasa: lineární, 7 km

Stezka nás zavede na výraznou tabulovou horu, která je bohatá na vzácné rostliny (např. koniklec luční český, bělozářku liliovitou nebo několik druhů kavylu) a je domovem řady zajímavých ptačích druhů, pozorovat tu můžeme třeba pěnici vlašskou nebo šoupálka dlouhoprstého. Na památku archeologicky doloženého dávného osídlení různými kulturami byla na temeni vztyčena socha pohanského boha. Z vrcholu hory jsou daleké výhledy na Doupovské a Krušné hory.

NS Jetřichovické skály

Start: Jetřichovice, zastávka autobusu
Cíl: Vysoká Lípa, autobusová zastávka
Trasa: lineární, 8 km

Tato stezka vedoucí nádhernou krajinou CHKO Labské pískovce, nás zavede na několik vyhlídek (na Mariině skále či na Vilemínině stěně), odkud si můžeme vychutnat reliéf Jetřichovických stěn. Seznámíme se s historií a kulturními památkami, včetně lidové architektury. Ochuzeni nebudeme ani o nejzajímavější jevy zdejší přírody a navštívíme i zbytky skalního hradu Šaunštejn.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.