Naučné stezky – Plzeňský kraj

Kategorie: Úvod
Naučné stezky – Plzeňský kraj

Několik vybraných naučných stezek z Plzeňského kraje.

NS Vchynicko-Tetovský kanál

Start: parkoviště u Rechle (mezi Antýglem a Modravou)
Cíl: Srní
Trasa: lineární, 17 km

Naučná stezka začíná u rekonstruovaného hradlového mostu přes Vydru, kde je začátek unikátního technického díla, podél kterého se vydáme. Postupně se seznámíme s historií kanálu a plavení dřeva. Cestou si prohlédneme tři skluzy, osm historických mostů, bývalou Hauswaldskou poutní kapli a potěšíme se pohledem z Klostermannovy vyhlídky pod Sedelským vrchem.

NS Rabštejn

Start: Rabštejn
Cíl: Rabštejn
Trasa: okruh, 6 km

Po okolí nejmenšího města ve středí Evropě nás provede NS, na níž si všimneme staré architektury, které dokládá dávnou historii a je nebývale harmonicky zasazena do přírody. Půjdeme přes druhý nejstarší most u nás, v jehož blízkosti je i velký lom na břidlici. Navštívíme starý židovský hřbitov a dozvíme se řadu zajímavostí o starých mlýnech na Střele nebo teplomilných společenstev na zdejších stráních.

NS Historie hornictví na Stříbrsku

Start: Stříbro, naproti hotelu U Branky
Cíl: Stříbro
Trasa: okruh, 2 km

Na trase NS se v první části podrobně seznámíme s geomorfologickou situací okolí, historií hornictví, zdejšími nerosty, netopýry i skřítky obývajícími opuštěné štoly, jejíchž ústí budeme cestou míjet. Navštívíme také zrekonstruovaný lehký pěchotní srub plzeňské linie opevnění a seznámíme se s jeho parametry. Zavítáme i do hornického skanzenu a na závěr si prohlédneme historické brány a částí městského opevnění.

NS Tříjezerní slať

Start: asi 3 km SZ od Modravy
Cíl: asi 3 km SZ od Modravy
Trasa: okruh, 200 m

Tato naučná stezka nás pozve do světa tajemných šumavských slatí. Po povalovém chodníčku navštívíme centrální část se třemi rašelinnými jezírky, která dala slati jméno. Dozvíme se, co je to vrchoviště, šlenk nebo bult, jal vzniká rašelina a co všechno se dá poznat z jejího rozboru. Prohlédneme si i typickou květenu slatí, mezi kterou patří šícha oboupohlavná, klikva žoravina nebo masožravá rosnatka.

NS Šipín

Start: Dudákovský mlýn
Cíl: Dudákovský mlýn (4 km východně od Okrouhlého Hradiště)
Trasa: okruh, 7 km

Stezka nás zavede romantickým údolím potoka Hadovka k přírodní památce Pod Šipínem, kde můžeme obdivovat asi největší lokalitu vzácné kapradiny pérovníku pštrosího u nás. Kromě toho se podíváme na zříceninu gotického hradu Gutštejn i národní kulturní památku Bezemínské hradiště, které patří k nejstarším slovanským hradištím v západních Čechách. Půvabný je i poutní kostelník sv. Barbory, osvěžit se pak můžeme u nedaleké studánky s léčivým pramenem.

NS Staroplzenecká

Start: Starý Plzenec, náměstí
Cíl: Starý Plzenec, náměstí 
Trasa: okruh, 10 km

Naučná stezka nám představí památky starobylého plzeňského městečka. Uvidíme nejstarší památku západních Čech (předrománskou rotundu sv. Petra a Pavla), základy dvou kostelů (sv. Kříže a sv. Vavřince), místo slovanského hradiště na Hůrce nebo kychtu vysoké pece, která je technickou památkou. Dále navštívíme dominantu Plzeňského kraje (zříceninu hradu Radyně) nebo buližníkové skalky Andrejšky.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.