Naučné stezky – Olomoucký kraj

Kategorie: Úvod
Naučné stezky – Olomoucký kraj

Několik vybraných naučných stezek z Olomoucekého kraje.

NS Špraněk

Start: Javoříčské jeskyně (spr. budova)
Cíl: Javoříčské jeskyně (spr. budova)
Trasa: okruh, 4 km

Okolo vrchu Špláz se rozprostírá téměř pohádková krasová krajina, a co teprve v jejím nitru, kde se nacházejí Javoříčské jeskyně, patřící k našim nejzdobenějším. Stezka nás seznámí s krasovými jevy a zavede nás k monumentální skalní bráně nad údolům potoka Špraněk. Nejvyšším bodem stezky je Zkamenělý zámek, který je zříceninou tvrze Bránky. Zemanský rod, který jej vlastnil se psal „z Bránek“, ale zkomolením názvu vzniklo německé „von Spranek“.

NS Hůrka

Start: Teplice nad Bečvou, stanice ČD
Cíl: Kemp Hranice
Trasa: lineární, 2 km

Největší atrakcí této stezky je nejhlubší propast České republiky. Na její dno však nedohlédneme, protože je ukryto hluboko pod vodní hladinou jezírka. Na trase NS se seznámíme s celým chráněným územím, včetně zříceniny hradu Svrčov, a budeme moci obdivovat krásné údolí řeky Bečvy s malebným lázeňským areálem. Za návštěvu stojí i nedaleké Zbrašovské aragonitové jeskyně.

NS S koprníčkem na výlet Keprnickými horami

Start: Červenohorské sedlo
Cíl: Ramzová
Trasa: lineární, 14 km

Na trase NS budeme obdivovat nádherné scenerie Jeseník, Králického Sněžníku i Rychlebských hor. Navštívíme nejstarší přírodní rezervaci na Moravě v oblasti Šerák-Keprník. Seznámíme se s vrchovištními rašeliništi a jejich typickou flórou, navštívíme lom nad Červenohorským sedle a pod Spálenou horou uvidíme kamenná moře. Poznáme i historii Vřesové studánky, kde dříve stávala chata pro poutníky.

NS Velký Kosíř

Start: Čelechovice na Hané
Cíl: Čelechovice na Hané (lomy u obce)
Trasa: okruh, 10 km

Výrazný vrch byl před 370 miliony let útesem mělkého devonského moře. Později byl osídlován lidmi různých kultur, jak dokládají nálezy keramiky, nástrojů i ozdob. Na trase NS, která nás zavede až na vrchol, porostlý zakrslou doubravou se suchomilnou vegetací, budeme mít možnost seznámit se s dávnou i novější historií. Dominantou vrcholu je od roku 2013 zajímavá rozhledna, ze které se otevírá hezký pohled na malebnou krajinu Hané.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.