Měření propustnosti sítě

Kategorie: Úvod
Měření propustnosti sítě

Měření propustnosti datové sítě pomocí utilitky iperf.

Pokud chcete zjistit, kolik toho můžete protlačit přes vaší LAN síť (anebo i poskytovatele) tak se nabízí několik možností. Tou první, kterou každého napadne je stažení/nahrání nějakého souboru přes webový prohlížeč. Druhou možností je využít na měření program, který je na tyto věci určený - jmenuje se iperf.

Když se totiž připojíte do sítě, ať už pomocí kabelového nebo bezdrátového připojení, vaše síťová karta nastaví nějakou linkovou rychlost. Ta se ve většině případů bohužel od té skutečné dost liší (obzvlášť v případě Wi-Fi). Pro otestování reálné rychlosti se právě hodí výše zmiňovaný iperf. Jeho hlavní výhodou je multiplatformnost. Dokážete ho rozjet na většině používaných operačních systémech.

Měření pomocí iperf

Měření

K měření potřebujete dvě stanice. Jedna bude v roli serveru a druhá v roli klienta. To co iperf změří bude propustnost sítě mezi těmito dvěma stanicemi. Po stažení stačí iperf spustit, na serveru s parametrem -s (např. iperf.exe -s). To samé se provede na klientovi, akorát tam se liší použitý parametr. Jako parametr se uvede -c <IPadresaServeru> (např. iperf.exe -c 192.168.1.87).

Po připojení klienta k serveru se provede 10 sekundové měření, jehož výsledkem bude rychlost přenosu dat z klienta na server (upload). V případě, že chcete otestovat full duplexní přenos, stačí použít parametr -d, popřípadě jestli chcete prodloužit dobu testování parametr -t.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.