Konec podpory Windows XP

Kategorie: Úvod
Konec podpory Windows XP

Jednomu z nejoblíbenějších systému od Microsoftu končí podpora. Přejděte tedy na novější operační systém.

Je to opravdu tak, konec Windows XP nastal (nastane 8. dubna). Tento krok byl očekávatelný, protože Windows XP jsou tady s námi přes 12 let. Ve světě IT je to poměrně dlouhý čas. V případě, že stále používáte XP tak vám můžu doporučit upgrade na novou verzi operačního systému.

Sám vím, že tento krok není lehký a stále dost počítačů na Windows XP běží. Ať už firemní zákazníci, kteří stále neupgradovali (někde se najde dokonce i Internet Explorer ve verzi 6) přes bankomaty až po školní instituce.

Alternativa

Jako nový systém po XP mohu doporučit například Windows 7. Jedná se o spolehlivý systém, který jde ve šlépějích XP a řekl bych, že se stane podobně úspěšným systémem. Nejnovějším operačním systémem od Microsoftu jsou Windows 8.1. Ty však osobně doporučit nemohu, ale každému sedne něco jiného. Hardwarové požadavky na oba zmíněné systémy jsou teoreticky stejné (procesor s taktem 1 GHz, 1 GB paměti RAM), ovšem Windows 8.1 mají rychlejší start a prakticky jsou náročnější.

Pokud chcete sáhnout po operačních systémech na bázi Linuxu, osobně můžu doporučit systémy *buntu (Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu, ...).

Zůstávám...

V případě, že hodláte tento systém používat i nadále, je dobré alespoň upgradovat systém na nejnovější servis pack (verze 3 z roku 2008) a stáhnout všechny vydané aktualizace. Dále je vhodné použít antivirový software, který je pravidelně aktualizován a taky firewall. I v případě, že nepoužíváte prohlížeč Internet Explorer je vhodné jej aktualizovat na poslední verzi - ten je pro Windows XP dostupný ve verzi 8. Samozřejmě je taky dobré aktualizovat další instalovaný software, aby se předcházelo nezabezpečeným chybám (např. Adobe Reader, FlashPlayer, Java).

Konec podpory se týká z části také antivirového řešení od Microsoftu - Microsoft Security Essentials, který bude podporován je po omezenou dobu (samozřejmě že jen na Windows XP). Více o konci podpory Windows XP se můžete dočíst na oficiálních stránkách Microsoftu.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
Ahoj, chci se zeptat. Proč když mam starší PC WIN8 "běží" líp než sedmičky? Přitom by řekl že sedmičky jsou míň náročné než osmičky.
Tesy
Ahoj, tohle je docela složitá otázka. Když jsem sám zkoušel W8 x W7 na starém hardwaru, tak W7 byly rychlejší, respektive se s nimi lépe pracovalo.

Nevím jestli porovnáváš čistou instalaci W7 (s aktuálními ovladači) a čistou instalaci W8 anebo zaběhnuté W7 s čistou instalací W8.

Hlavním rozdílem, který je velice pozorovatelný je start systému, ten hraje ve prospěch Windows 8. Ovšem po nastartování W7 se s nimi dalo pracovat, po nastartování W8 je delší časová prodleva.

Nyní když mám normální hardware a W8+SSD tak se startem není problém (cca 10 s). Jako důvod možného zrychlení může být například optimalizace systému, WDDM 1.2 ( WDDM 1.3 v případě W8.1) takže část výpočtů se přesouvá na grafiku. Dále zde není Aero, takže možná i tohle způsobuje plynulý chod. Jinak hardwarové nároky W7 x W8 jsou defakto stejné.
No myslím přímo zaběhlí systém. Asi neumím dostatečně sedmičky vyladit. Nebo nevím. Ale sedmičky mají při hraní her lepší pohled atd. Což u osmiček se říci nedá. Ono jde i o to že hry běží líp na osmičkách. ale asi to je tím že sedmičky neumím vyladit.
odpovědět
Máme sedmičky, ideální stav :)
Tesy
Ano tohle je ideální, bohužel ne však normální. Stále jsou Windows XP ještě dost rozšířené.
odpovědět
Dobrý den. Nikdy jsem systém na počítadle nepřeinstalovával. Na desktopu mám WIN-7; ale noťas, který vozím do světa má XP (SP-3) aktualizovaný. Při přeinstalaci (za předpokladu že mám inst. medium) systému je zapotřebí zformátovat disk (tedy vše odstranit) a instalaci provést na čistý disk?.Dík.LS
Tesy
Dobrý den, ano přesně tak. Aktualizace (vydané do dnešního data) by pak měly jít stáhnout i nadále.