Kategorie: Úvod

JPEG vs. WebP

JPEG vs. WebPMenší porovnání formátu JPEG a WebP, který má potenciál ho nahradit.


JPEG je tady s námi už přes 20 let. Jedná se o celkem dostačující ztrátový kodek (viz Wikipedia). Google však před necelými 3 roky přišel se svým formátem a nazval ho WebP. WebP v porovnání s JPEG dokáže ušetřit cca 34% datovou velikost obrázku (v porovnání s PNG je to cca 26%). Jedná se tedy o velmi slušný formát, který má potenciál nahradit stávající formáty. WebP v dnešní době podporuje i průhlednost (podobně jako PNG) a taky animace (podobně jako GIF).

Formát WebP je samozřejmě podporovaný ve webovém prohlížeči Google Chrome a taky v Opeře. Není to tak dávno, kdy Facebook začal fotografie ukládat pomocí tohoto kodeku (viz novinka na živě). Nezbývá tedy nic jiného než čekat, jak tato situace dopadne a zda se WebP prosadí a nahradí (nebo alespoň začne konkurovat) JPEGu.

Sdílet

Štítky

Komentáře rss


(Osobní blog Tomáše Erlicha), - Prohlížeč Google Chrome odpovědět
avatar
Já jen doufám, že se tak nestane. A ono to tak vypadá jelikož se nic neděje a všichni na tento formát docela prdí. Problém je, že JPG je i na 80% kompresi hezký a dá se na něj koukat i po zvětšení. Při ztrátě kvality se jen rozmazává a to se dá lehce opravit doostřením v Photoshopu.

WebP je při zvětšení hnusný. Testoval jsem ho a zkoušel jsem si obrázky zvětšit a hnus. Za těch pár kB to opravdu nestojí. Vždy musí být na prvním místě kvalita. Takže ho nedoporučuji používat a doufám, že zahyne 1. 3 formáty bohatě stačí...
icon odpověděl(a) Prohlížeč Google Chrome
Tesy
Zajímavý názor. V jistém směru máš pravdu, ale to doostřování taky není zrovna nejlepší a ne vždy se povede aby byla fotka pak ještě použitelná. 3