Informační systémy a jejich vzhled

Kategorie: Úvod
Informační systémy a jejich vzhled

Proč existuje spoustu škaredých a uživatelsky nepřívětivých informačních systémů? A několik příkladů takových systémů.

Existuje spousta informačních systému a některé jsme nuceni používat častěji než jiné. Sám používám dost takových systému a vadí mi na většině z nich jedna společná věc - vzhled (design). Věřím, že tyto systémy běží na super-cool technologii, mají úžasný zdrojový kód a celá funkčnost je na jedničku, ale programátoři by si měli uvědomit, že tuto část 99% uživatelů neuvidí. Tím neříkám, aby všichni psali nepřehledné zdrojáky, ale aby se zaměřili i na uživatelské rozhraní (a komfort při práci). To u mnou jmenovaných systémů je nevhodné až nedostačující (a věřím, že i u mnoha jiných).

Pokud tedy nějaký takový systém připravujete nebo už tvoříte, prosím zamyslete se i nad jeho designovou stránkou, protože tu uvidí všichni, kteří s tímto systémem budou pracovat.

Bakaláři

První IS, o kterém chci psát a na jeho setkání si pamatuju. Jedná se o systém pro školy (základní a střední) na správu studentů. Systém je možno používat jako náhradu např. studentských průkazů, třídní knihy apd. S tímto systémem jsem se setkal poprvé na střední škole v prvním ročníku.

Ze základní školy jsem byl zvyklý na papírovou žákovskou knížku, takže to byla pro mě obrovská změna. Po spuštění toho systému a mém první návštěvě jsem byl opravdu překvapen. Bohužel v tom negativním slovasmyslu. V tu dobu jsem ještě netušil, že se jedná o komerční projekt, ale myslel si, že to je práce nějakého studenta střední školy, který je tak ve třetím nebo čtvrtém ročníku a dělá něco pro školu. A že se jedná o nějaký testovací provoz a postupně bude tento systém vyvíjen. Bohužel nebyl.

Toto bylo před skoro šesti roky, a když se dnes podívám na uživatelské rozhraní tohoto systému (demo ukázka) je (skoro) pořád stejné. Proběhly opravdu jen kosmetické změny.

Moodle

Další systém pro školy (především tedy pro střední a vysoké). Slouží pro tvorbu a správu elektronických kurzů apd. Z popisovaných systému to je jeden z těch s lepším rozhraním, ale pořád to není ono. Opět přidávám demo stránku. Stačí pohled na hlavní stranu, zbytek systému je tomu velmi podobný. Opět nechápu proč systém v dnešní době vypadá tak jak vypadá.

Progtest

Systém slouží pro výuku programování. Student dostane zadanou úlohu, tu vypracuje a odevzdá do tohoto systému na kontrolu. Systém si zdrojový kód zkompiluje a otestuje. Podle výsledku přidá body. Určitě dobrá myšlenka, ale katastrofální provedení. Krom toho, že systém má chyby (nikdo není bezchybný) vypadá hrozně. Opět systém, s kterým pracuje spousta studentů, ale jeho grafickou stránkou se nezabýval nikdo (viz náhled níže).

Progtest

Moss

Další IS určený pro odevzdávání zdrojových kódů a následnou kontrolu na plagiátorství. Tento se graficky nese v duchu minimalismu, věřím, že návrh grafického rozhraní se vešel do 10 minut. Korunu tomu všemu dává captcha, která generuje logické funkce na dvou 8 bitových číslech v binární soustavě.

Moss

Horde

Jedná se o webmailový systém. Svým vzhledem je zasazen do roku 2000 (viz náhled níže). Opět uživatelsky strašně nepřívětivý, naštěstí se v něm dá nastavit přesměrování, takže člověk do něho musí pouze jedenkrát. Opět odrazuje všechny, které neodradil svým vzhledem, captchou. Ta není naštěstí taková jako u Mosse, ale jen součet nebo rozdíl dvou dvouciferných čísel. Spolehlivě odradí všechny.

Horde

Odevzdej

V tomto článku poslední zmiňovaný systém. Slouží pro kontrolu studentských prací (na plagiátorství). Opět má nějaké mouchy. Vzhledově z výše zmiňovaných systémů je na tom asi nejlépe. Není to zrovna moderna, na kterou jsme z ostatních webů zvyklí, ale není to zas až tak hrozné. Trochu těžkopádná je práce s ním, naštěstí to po mě chtěli jen jednou. Online běží zde.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.