Hudba online jak ji vidí Google

Kategorie: Úvod
Hudba online jak ji vidí Google

Google má v poslední době celkem na pilno, Google+ a Music, to jsou dva velké projekty, které rozjíždí, jsou tedy zatím ve fázi beta testování uzavřenou komunitou internetových uživatelů, kteří se do těchto služeb (nyní již obou) mohou zvát přes pozvánky.

V Music má každý k dispozici dvě, nově pozvaní uživatelé získají možnost zvát až po chvíli. Zdá se, že po nahrání určitého počtu skladeb. Nebýt zde tento limit, mohl by jeden člověk pomocí nově založených mailů pozvat lidí, kolik by chtěl. Myslím, že je to v celku komplikované a Google by se toho nemusel bát. Ikdyž nadruhou stranu, úložiště, které vám Google poskytne má velikost zhruba 100 GB, a to není zadarmo. Limitována není celková velikost knihovny, vlastně velikost ničeho. Maximum nahraných skladeb je 20 000, což dělá zhruba 100 GB při průměrné velikost mp3 souborů. Samozřejmě jedna skladba může být dlouhá třeba dvě hodiny a velká XXX MB. Osobně bych rád viděl někoho, kdo by tohoto limitu dosáhl. Většina lidí nedosáhne ani desetiny této kapacity, to je Googlu určitě jasné. Vcelku bez obav o prostor si může tedy dovolit tak vysoký limit a ukázat tak, že je velkorysý.

Nahrávání skladeb do Music probíhá prostřednictvím programu Music Manager, který je ve verzi i pro Linux. Ten neustále scanuje vaši knihovnu. Můžete si vybrat, má-li to být nějaká složka či knihovna iTunes nebo Media Playeru, popřípadě hudební knihovna Windows. Najde-li nové skladby, začne je uploadovat (lze nastavit četnost a rychlost uploadování).

Nahrané skladby se zobrazí v přehrávači na stránce Music beta. Zde je vcelku klasické řazení podle alb, interpretů, skladeb, žánrů atd. Vše se zdá být velice podobné Groovesharku, avšak ve velice základní podobě a samozřejmě jen po technické stránce. Můžete tvořit playlisty i tzv. Instantní mixy na základě určité skladby. Funkční zřejmě stejně jako Genius v iTunes. Navenek určitě.

Služba je vpodstatě úplně jednoduchá, zkrátka máte svoji hudební sbírku online a dostupnou odkudkoliv. Existuje Android aplikace, zatím jen špatně dostupná, a dle mého názoru nepraktická. Jakýmsi nepochopitelným způsobem míchá dohromady hudbu online a hudbu na kartě v telefonu. Google zřejmě předpokládal, že chcete-li hudbu streamovat, nemáte v telefonu žádnou. Nechápu však, proč v případě, že tam nějakou máte, zobrazí ji i aplikace pro Music. A to bez jakéhokoliv rozdělení na to, která je online, a která v telefonu.

Závěr

Music je velice jednoduchá a praktická služba, která nemá pro většinu lidí využití. Máte-li svoji hudbu v mobilu, v PC, v notebooku, nevyužijete online knihovnu takřka nijak. Avšak u kamaráda na počítači, v práci apod., se může hodit.

Vzhled je velice jednoduchý, ale neurazí. Vadí mi však ta skutečnost, že je Music napůl ve Flashi a napůl v HTML. Sbírka, která bez zapnutého Flashe prostě nenaběhne, třeba nenabízí možnost použití pravého tlačítka pro správu skladeb, například oproti Groovesharku.

Myslím, že funkčností, ne však prostorem ani praktičností, přehledností ani líbivostí přehrávače, by mohly Music konkurovat například DropTunes, tedy jednoduchá služba, která přehraje skladby uložené ve vašem Dropboxu, přímo z prohlížeče.

Velkou nevýhodou, která samozřejmě plyne z podstaty služby, je to, že Music nelze použít jako zálohu (ani synchronizaci) vaší hudební sbírky. Hudbu lze pouze nahrávat, stáhnout zpět nelze. Ani prostřednictvím Data Liberation v nastavení Google účtů. Ikdyž to bylo víceméně jasné, tak toto byl jediný logický způsob, který mne napadl. Prozatím to tedy nejde, velice pravděpodobně to tak i zůstane.

 

Zdroj

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.