Helios a Canon

Kategorie: Úvod
Helios a Canon

Používáme starší objektivy se závitem M42 na nových fotoaparátech. V článku konkrétně Helios 44-2 2/58 a Canon EOS 1100D.

Poslední dobou jsem zvažoval koupi starého skla s bajonetem M42. Nejvíce jsem pokukoval po objektivech značky Helios (typ 44 2/58) a Pancolar (1,8/50). Jako jeden z hlavních důvodů proč si pořizovat starší manuální objektiv je cena. Ta oproti dnešním objektivům je opravdu zlomková. Pokud srovnám cenu staršího objektivu oproti nejlevnějšímu objektivu od Canonu (Canon EF 50mm f/1.8) dostáváme se na cca třetinovou cenu (i s redukcí). Další výhodou je ostrá kresba již na nižších clonových číslech a ve většině případů netradiční bokeh. Hlavní nevýhodou těchto objektivů je nutnost manuálního ostření.

Redukce

Já si pořídil objektiv Helios 44-2 2/58 (kupovaný z Aukra). Jak už z označení vyplývá tak má pevnou ohniskovou vzdálenost 58 mm (na cropu se dostávám k 90 mm) a světelnost 2. Aby se tento objektiv dal připevnit k tělu (Canon EOS 1100D) tak je nutná redukce ze závitu M42 na bajonet EF. V případě Canonu máme 2 typy redukcí. Tím prvním je obyčejná redukce, která slouží jen k upevnění objektivu k tělu. Druhou (o něco dražší) variantou redukce je typ, který obsahuje čip. Tento čip slouží k signalizaci zaostření pomocí ostřících bodů. Já doporučuji druhý typ redukce, obzvlášť na APS-C čipech. Pokud máte objektiv i redukci tak můžete bez problémů fotit.

V případě Nikonu existují taktéž 2 typy redukce. Jedna nemá optický člen a druhá jej má. Ty redukce, které neobsahují optický člen vám pravděpodobně neumožní ostřit na nekonečno, ale jen do určité vzdálenosti (~ 2m). V případě levných redukcí s optickým členem může docházet k degradaci výsledného snímku. Jak je to s upevněním starších skel u jiných výrobců netuším, protože s nimi nemám zkušenost.

Focení

Samotné focení s manuálním objektivem není zas až tak hrozné. Na Canonu (v 90% případů) využívám režim priority clony. Ten funguje i s tímto objektivem, takže o čas se nemusíte starat. Objektiv má 3 pohyblivé kroužky. Prvním kroužkem se nastavuje rozsah clony (od f2 po f16), druhý kroužek slouží k zaclonění. Zaclonit tedy můžete na libovolnou hodnotu, protože clona není skoková. Třetí kroužek slouží k samotnému ostření. Správné zaostření (v případě redukce s čipem) je signalizováno probliknutím ostřícího bodu a pípnutím. Po provedení těchto kroků už můžete fotit.

Zhodnocení

Objektiv mám krátce, ale docela jsem si ho oblíbil. Kresbu má i na nižších clonách ostrou. Velice příjemný bokeh (i když se mi zatím nepovedl ten typický kroužkový) a nízká hloubka ostrosti vám dovolí vypíchnout hlavní objekt fotografie. V protisvětle je to s kresbou (respektive s kontrastem) horší, tento problém se dá částečně odstranit softwarově a je možné že tento problém odstraňují MC vrstvy novějších  Heliosů. Naopak ve srovnání s mými objektivy jsem si nevšiml chromatické aberace (a to ani v protisvětle). Pokud si chcete prohlédnout nějaké fotografie ze starších objektivů, tak můžu doporučit tuto galerii a nebo například stránky flickr.com, kde stačí do hledání zadat název objektivu.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.