Fujifilm X100 a Majáles

Kategorie: Úvod
Fujifilm X100 a Majáles

Jak já vidím digitální fotoaparát Fujifilm X100 a mé zkušenosti s focením na Majálese.

Chystal jsem se fotit Majáles v Ostravě a kamarád Pavel z PixelWriters.com mi nabídl zapůjčení fotoaparátu Fujifilm X100. Jelikož jsem slyšel jeho chválu na tento fotoaparát tak jsem samozřejmě neváhal a jeho nabídku přijal. Den před Majálesem jsem si vyzkoušel ovládání, pár fotek, nabil baterky a byl připraven fotit. Technické parametry tohoto fotoaparátu nebudu nijak extra rozebírat, kdo chce najde na Internetu spoustu recenzí, vypíchnu jen ty nejdůležitější. Jedná se o digitální fotoaparát (kompakt) s APS-C čipem (crop 1,5), pevným ohniskem 23 mm (35 mm na kinofilmu) a světelnosti F2. Hlavní odlišností od jiných kompaktů je jeho vzhled, který je velice retro.

Fujifilm X100

Fotoaparát

Fotoaparát má hybridní hledáček, který je úžasný a doufám, že jej výrobci začnou integrovat i do digitálních zrcadlovek. Hledáček je schopný zobrazit velkou spoustu informací, jednou z nejvíce mých oblíbených byla vodováha :) Díky integrovanému displeji jsem hned po vyfocení viděl fotografii v hledáčku a nemusel tak neustále oddalovat fotoaparát od obličeje. Celý Majáles jsem fotil především pomocí optického hledáčku, ten elektronický jsem využil jen při pár snímcích. Jistou nevýhodou může být jeho umístění. Pokud totiž fotíte něco bližšího tak v optickém hledáčku vidíte úplně něco jiného než to, co vidí čip. Proto v režimu makro je nutné využívat ten elektronický hledáček.

Tělo je poměrně dost kompaktní a v případě street fota anebo cestovatelské dokumentace je ideální. Výběr expozičních režimů je zde řešen velice zajímavě, na výběr je plně automatický režim, priorita clony, času i plně manuální režim. To vše se dá docílit vhodnou kombinací clonového kroužku na objektivu a ovládače k volení času na těle.

Objektiv

Objektiv je opravdu povedený, často jsem fotil na nejnižší clony (F2.0 a F2.8) a i přes to kvalita fotografií mne okouzlila. Jelikož jsem zvyklý držet fotoaparát za objektiv, a ten je zde opravu malý tak se mi občas stalo, že mi vlezly prsty do výsledného snímku. Proto je nutné na to dávat pozor, popřípadě objektiv uměle zvětšit použitím UV filtru. Při fotografování na nejnižší clony je nutné použít ND filtr (integrovaný), protože fotoaparát na tyto clony umožňuje expoziční čas pouze 1/1000 s.

Zhodnocení

Byl jsem upozorňován především na to, že focení s ním je pomalé. Tohoto jsem si však vůbec nevšiml a po rychlostní stránce se mi fotilo lépe než s mým současným tělem (Canon EOS 1100D). Focení jsem si užíval, jsem zvyklý fotit na delší ohniska, takže 35 mm bylo velice příjemné překvapení.

Jednou z věcí, které mě při fotografování štvalo bylo počítání expozice. Tu jsem často musel korigovat sám, protože automatika počítala nějak divně - často fotku podexponovala. Dále nepochopitelně automatika volila ISO na můj vkus zbytečně vysoké. Na druhou stranu fotografie i při ISO 3200 nijak extra nešuměly a byly vpohodě použitelné. Další nevýhodou byl pro mne čtyřsměrný ovladač, který se dá zmáčknout tak i točit. Často jsem totiž při zmáčknutí jím i pootočil. To co se mi líbí na tomto fotoaparátu je objektiv, hybridní hledáček a tak trochu i vzhled a kompaktnost. Určitě by bylo zajímavé, kdyby fotoaparát měl fullframe čip.

Fotoaparát není určitě pro každého, kdo chce kompakt na focení. Nabídne totiž pouze jedno ohnisko a není zas až tak kompaktní jako klasické kompakty. Ovšem jako doplněk k zrcadlovce, popřípadě pro ty, kteří to s focením myslí opravdu vážně je to super stroj. Aby to nebylo pouze mluvení o fotografování s tímto přístrojem, přikládám fotky z Majálesu, které jsou na Picase.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.