Undervoltage procesoru

Kategorie: Tipy & triky
Undervoltage procesoru

Undervoltage procesoru vám sníží teploty a spotřebu.

Tento návod je výhodný obzvlášť pro ULN (ultra low noise) a HTPC (home theater personal computer) sestavy, kde nám jde o ticho a přitom i o dobré chlazení. Mám procesor AMD Athlon 64 X2 4000, který má jako výchozí napětí 1,25V. Pokud není procesor v zátěži tak se automaticky podtaktuje a tím šetří energii a méně se zahřívá -> ventilátor na CPU se nemusí tolik točit -> nižší hluk. Toto napětí mi přišlo ale zbytečně vysoké tak jsem se snažil ho trošku snížit (undervoltage). Každý procesor má svou dolní mez někde jinde a je potřeba jí otestovat. Snižováním napětí procesor nemůžete poškodit (to můžete jen při zvyšování napětí např. při přetaktování).

Postupným snižování napětí (maximálně o desetiny) jsem se dostal na hodnotu 0,975V, kdy je procesor i v zátěži stále stabilní (systém a aplikace nepadají). Tímto snížením napětí jsem dosáhl toho, že procesor při normální činnosti nemusím defakto chladit a uchladí se "sám". Pokud používáte například program SpeedFan tak si ho můžete nastavit tak, že bude hlídat teploty a podle nich spínat ventilátory, aby nedošlo ke spálení procesoru (i když většina procesorů má teplotní pojistky).

Toto nastavení se provádí v BIOSu. V menu MB Intelligent Tweak (alespoň u desek Gigabyte) je položka CPU Voltage Control, kde je nastavení napětí procesoru, které postupně snižujeme. Po snížení napětí (o setiny až desetiny) se vrátíme zpátky do operačního systému a testujeme stabilitu celého systému. Pokud například při hraní her je systém stále stabilní, můžeme opět snížit napětí. Tyto kroky provádíme do té doby, než narazíme na dolní mez procesoru, kdy systém není stabilní. Nyní nastavíme poslední stabilní napětí a celý undervoltage máme hotový.

Speedfan teploty

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.