Kategorie: Tipy & triky

TestDisk - data zpět

TestDisk - data zpětPomocí programu TestDisk můžete získat zpět vaše nechtěně smazané soubory či dokonce celé oddíly.


Každému se už určitě stalo, že připojil k počítači externí disk a systém jej nedetekoval správně. Chyb může být několik, od chybných sektorů až po poškozený MBR. Dále se taky často stává, že si z disku smažete nějaký soubor, u kterého následně zjistíte, že neměl být smazán. Na všechny tyto problémy je vhodné použít software jménem TestDisk.

TestDisk je opensource aplikace, která může být spuštěna pod všemi možnými operačními systémy počítače (DOS, Windows, Linux i Mac) a taky pracuje se všemi možnými souborovými formáty. Aplikace (bohužel) pracuje jen v konzolovém režimu - neobsahuje klasické GUI prvky jak jsme dnes zvyklí. Dále hlavním jazykem aplikace je angličtina.

TestDisk prvotní obrazovka

Funkce TestDisku

  • Oprava tabulky oddílu, obnovení smazaného oddílu
  • Obnova boot sektoru ze zálohy
  • Oprava FAT
  • Obnova smazaných souborů
  • Kopírování souborů ze smazaných oddílů

Po stažení aplikace z oficiálních stránek rozbalíme archív na disk. Spustíme aplikaci (v mém případě testdisk_win), kde jsme dotazáni zda chceme vytvořit log soubor (logovací soubor můžeme klidně vytvořit - možnost Create). Dalším krokem je výběr disku, vybereme tedy disk, s kterým chceme pracovat. Po výběru disku vybíráme tabulku rozdělení disku (partition table). Tu doporučuji volit podle detekce programu - to najdeme v aplikaci v nápovědě (Hint).

TestDisk tabulka rozdělení disku

Dále už máme na výběr akci, kterou chceme provádět s diskem. Například možnost Analyse pro vytvoření zálohy nebo nového oddílu, dále taky například pro procházení souborů na disku (možnost P: list files) a jejich následné kopírování. V Advanced máme možnost opět procházet soubory na disku, ale taky možnost Undelete na obnovení smazaných souborů.

TestDisk výběr akce

 

Samozřejmě že s tímto nástrojem se dá dělat mnohem více věcí, ale pro nezkušené uživatelé toto bohatě postačuje.

Sdílet

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.