Pár tipů k Octave

Kategorie: Tipy & triky
Pár tipů k Octave

Několik tipů jak si ze začátku ulehčit práci v programu Octave.

Octave je program pro provádění číselných výpočtů a simulací. Jedná se o open source alternativu k Matlabu (zdrojové kódy jsou ve velké míře kompatibilní). Nainstalovat se dá na většinu používaných desktopových OS - Windows, Linux i Mac OS. Ke stažení je na oficiálních stránkách, kde se nalézá rovněž i podpora, dokumentace a wiki. V případě, že jej budete instalovat na Windows, doporučuji balíček Cygwin. S instalací by neměly být žádné problémy, ty se většinou dostaví až pak.

Po nainstalování stačí spustit konzoli octave.exe - ta se nachází v podadresáři bin v adresáři kde jsme zvolili Octave instalovat. Nyní již můžeme psát jednotlivé příkazy a Octave bude provádět výpočty. Jenže nastal první problém - při chybě se Octave zavřel. Na to je jednoduché řešení - stačí vytvořit zástupce a přes něho Octave spouštět s parametrem -i.

Další věc, která při psaní scriptu je velice otravná - psát do konzole jednotlivé příkazy. Mnohem lepší je psát příkazy do nějakého souboru a ten nechat následně Octavem zpracovat. K tomu slouží funkce run a k ní přidáme adresu k souboru, který chceme spustit (např. run C:/octave/mujSoubor.m). Konzole Octave má (podobně jako ty Linuxové) historii zadaných příkazů. Listovat historii se dá pomocí šipky nahoru, respektive dolů.

Spouštět takhle celé scripty je určitě jednodušší než je kopírovat po jednotlivých řádcích a v případě chyby je celé upravovat, ovšem psaní run a souboru je taky ještě otravné. Pro ulehčení si můžeme přidat adresář (např. projects), který si vytvoříme v adresáři Octave. To se provádí pomocí příkazu addpath - addpath ("C:/octave/projects"). Příkaz path vypíše všechny přidané adresáře, zkontrolujeme jestli se zde nachází i námi přidaný. Pokud ano, můžeme své scripty spouštět zavoláním jména - například mujSoubor - což ušetří volání funkce run s adresou k souboru.

Toto by měly být cca všechny kroky, které ulehčí práci s Octave, jako českou nápovědu můžete použít stránky octave.cz.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.