Omezení rychlosti na Cisco zařízeních

Kategorie: Tipy & triky
Omezení rychlosti na Cisco zařízeních

Omezování rychlosti na portech u Cisco zařízení.

Občas je nutné na portech Cisco switchů (či routerů) omezovat rychlost. Samozřejmě pokud je rychlost pro klienta nastavená na 10/100/1000 Mbit/s je situace jednoduchá, stačí změnit linkovou rychlost přes příkaz speed v nastavení rozhraní. Pokud je ale klient připojen přes 100 Mbitový port a tarifní podmínky má nastavené pouze na rychlost 50 Mbit/s tak tato situace není až tak jednoduchá.

Odchozí provoz

Podobnou alternativou k příkazu speed je příkaz srr. Tento příkaz omezuje pouze odchozí provoz (stahování u klienta), což velice často postačuje. Stačí tedy vstoupit do konfiguračního režimu rozhraní (např. int fa 0/1) a následně použít příkaz srr-queue bandwidth limit 50. Díky tomuto příkazu přiřadíme odchozímu provozu pouze 50 % linkové rychlosti.

Příchozí provoz

Omezování příchozího provozu je oproti tomu odchozímu podstatně komplikovanější. Prvně bude nutné zapnout QoS příkazem mls qos v konfiguračním režimu. V tom samém režimu bude nutné vytvořit novou class mapu příkazy class-map match-all rate-limitdescription Omezeni rychlosti a match ip dscp default. Poté je nutné vytvořit mapu politiky příkazy policy-map 10mbitsclass rate-limitpolice 10000000 192000 exceed-action drop. Poté již v konfiguračním režimu rozhraní přidáme mapu politiky příkazem service-policy input 10mbits.

V případě, že aplikujete výše uvedený postup, měli byste klienta omezi na rychlosti 50/10 Mbit/s (download/upload).

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář
odpovědět
MartasW
Ještě existuje možnost použít policer shaping. Nevím přesně, která zařízení či verze IOS jej umožňují, ale na zařízeních Juniper jej běžně používám a funguje bezproblémově. Dá se však nastavit pouze pro jeden směr OUT.