Když monitor nefunguje

Kategorie: Tipy & triky

Řešení problémů s monitorem.

Když spustíme počítač a obrazovka zůstane černá, pořád nemusíte zvedat telefon do servisu. Zkuste následující:


  1. když jste spustili počítač a na monitoru se objevilo alespoň něco (nějaké nápisy, běhající čísla atd.) a pak se teprve neobjevila obrazovka Windows (Linux), je chyba v počítači, ne v monitoru.
  2. když počítač podle všech známek naběhl ("hrkal" pár desítek sekund disk, zablikala světla na klávesnici, blikají či svítí další diody na počítači) a monitor je neustále černý zkuste:
  • vypněte jej a zapněte jej (centrální tlačítko bývá vpředu). Musí se ozvat zvuk nabíhání monitoru, měla by se rozsvítit dioda. Pokud se nic nestane, monitor asi nemá přívod proudu - zkontrolujte šňůru elektrické energie, zda nevypadla. Po "vypnutí" monitoru chvíli počkejte - také se může stát, že si spletete vypnutý a zapnutý stav, a nabíhání monitoru chvilku trvá.
  • pokud monitor evidentně dostává přívod proudu, zkontrolujte, zda je pečlivě zasunutá i ta druhá šňůra, propojující počítač i monitor. Zejména ta se často "vykývává", protože spojuje jen jemné vodící bodce (piny); zkontrolujte oba konce, v monitoru i v počítači, zkuste je pečlivě zasunout.
  • když spustíte počítač, za cvhíli k němu přijdete a monitor je černý, pak je s největší pravděpodobností spuštěn šetřič obrazovky, který ji úplně vypíná. Stiskněte naslepo nějakou klávesu a vyčkejte pár sekund, monitor by měl naběhnout.

Pokud nic nepomáhá, požádejte ještě zkušenějšího kolegu. Monitory mívají skutečné poruchy hodně zřídka, obvykle jde o troviální problém, který jste schopni odstranit sami.
Do manipulace s monitorem patří i jeho ošetřování. Monitor silně přitahuje prac, neboť na svém celém povrchu vytváří statický náboj.

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.