Jak ztišit hlučný domácí počítač

Kategorie: Tipy & triky
Jak ztišit hlučný domácí počítač

Počítače se v posledních letech stěhují z pracoven do obývacích pokojů a ložnic, kde nahrazují DVD přehrávače či hi-fi věže. Proti nim nabízejí daleko více funkcí, často jsou ale výrazně hlučnější. To se dá naštěstí poměrně jednoduše vyřešit.

Za hluk v počítači může hned několik komponent. Největší podíl patří ventilátorům, které chladí procesor, grafickou kartu, napájecí zdroj nebo čipovou sadu na základní desce.

Na velikosti záleží
Aktivní větráčky jsou totiž často malé a musí se točit velice rychle, aby zvládly jednotlivé části uchladit. Pak ale vydávají stejný hluk jako vysavač. Nahradit je můžete účinnějšími modely. Ty se skládají z mohutné pasivní kovové části, která je chlazena velkým ventilátorem s nižším počtem otáček. Takové chladiče sníží hluk v počítači téměř na neslyšitelnou hranici.

Ticho není zadarmo
Proč výrobci tišší chlazení nemontují do počítačů rovnou? Odpověď je jednoduchá ? cena. Základní chladič nestojí více než sto korun, zatímco za větší ventilátory s mohutnou kovovou základnou zaplatíte 500 až 1000 Kč. Cena tišších ventilátorů pro všechny komponenty v počítačové skříni se tak může vyšplhat klidně až na pět tisíc korun. Za tuto sumu byste si přitom mohli klidně pořídit další PC nebo nový LCD monitor.

Nekvalitní skříň drnčí jako traktor 
Nepříjemný rachot v počítači nemusí vydávat jen vysokootáčkový ventilátor, ale také samotná skříň. Nekvalitní modely jsou vyrobeny z velice tenkých a měkkých plechů. Kovové části začnou rezonovat vždy, když se roztočí plotny pevného disku nebo médium v optické mechanice. Nejlepší je myslet na tyto problémy už při výběru počítačové skříně. Nic není ale ztraceno. Do libovolné skříně je možné nainstalovat speciální samolepicí pěnové pásy, které na dotek připomínají jemný koberec. (Ty dokážou pohltit hluk ventilátorů i utlumit vibrace měkkých plechů)

SSD místo pevného disku 
Pevné disky se při práci otáčejí rychlostí pěti až sedmi tisíc otáček za minutu, čímž způsobují ve skříni nezanedbatelný hluk. Umístit je lze do speciálních tišících rámečků, které ztlumí jejich hlučnost přibližně na polovinu. Zároveň také sníží teplotu disků o několik stupňů. Kvalitní rámeček stojí přibližně 500 Kč. Daleko elegantnějším řešením je nahrazení pevného disku za SSD jednotku, která neobsahuje žádné pohyblivé součástky. Díky tomu je i při maximálním zatížení naprosto tichá. Proti pevným diskům jsou SSD jednotky navíc daleko výkonnější. To je poznat nejen při spouštění počítače, ale i při otevírání a ukládání souborů. Na strojích s pevným diskem, kde Windows startovaly několik minut, to díky SSD technologii trvá jen několik desítek sekund. Jedinou nevýhodou, která brání SSD jednotkám v masivním rozšíření, je jejich vysoká cena. Proti klasickým diskům jsou až desetkrát dražší.

Vodník ukrytý v počítačové sestavě 
Voda díky své vysoké tepelné kapacitě totiž dokáže v porovnání s jakýmkoli dalším řešením nejrychleji odvádět teplo. Cena kompletního systému pro vodní chlazení se pohybuje od tří do deseti tisíc korun.

Zdroj

Sdílet

Komentáře

postPřidat komentář

Nebyly přidány žádné komentáře.